Home » Fotbal, International » Final de Champions League pentru ros-albastrii: Partizan – Steaua 4-2 (1-2)

Final de Champions League pentru ros-albastrii: Partizan – Steaua 4-2 (1-2)

FK Partizan v Steaua Bucharest - UEFA Champions League: Third Qualifying Round 2nd Leg Miercuri seara, Steaua a avut un meci “thriller” la Belgrad, pierzand cu 2-4 in fata formatiei Partizan, dupa ce ros-albastrii au condus la pauza cu 2-1.

Steaua si Partizan au oferit un spectacol fotbalistic in returul turului 3 preliminar Uefa Champions League. Jocul de pe National Arena, din mansa tur, s-a incheiat la egalitate, 1-1.

Campioana Romaniei a inceput in forta cu 3 suturi spre poarta sarbilor, dar fara a modifica tabela de marcaj. Sarbii au deschis rapid scorul, in minutul 8, dupa o neintelegere in defensiva intre Papp si Cojocaru.  Elevii antrenati de Mirel Radoi nu au cedat si au continuat ofensiva la poarta gazdelor, reusind golul egalizator dupa doar 3 minute. Adi Popa a centrat in careu, iar Muniru il invinge pe Zivko Zivkovic. Ritmul a fost alert la ambele porti, dar Steaua are o mare ocazie in minutul 27, cand sutul lui Hamroun loveste transversala, dupa ce a fost atinsa de portarul sarb.

Jocul ofensiv al stelistilor a dat roade in minutul 33, cand acelasi Hamroun reia precis dupa o centrare pe jos a lui Adi Popa. Gazdele pornesc rapid la atac, marcand dupa alte 5 minute de joc, golul fiind anulat deoarece Bojinov se afla in pozitie de ofsaid. Nu s-a mai marcat pana la pauza, iar Steaua era calificata la acest scor.

A urmat o repriza secunda de cosmar, in care campioana Romaniei a primit 3 goluri. La 3 minute de la reluare, Steaua ramane in 10 oameni, dupa ce Varela il faulteaza in careu pe Brasanac, din postura de ultimul aparator. Bojinov nu reuseste sa restabileasca egalitatea, mingea trimisa de la punctul cu var lovind stalpul din drepata portii lui Cojocaru.

Totusi, sarbii reusesc egalarea in minutul 60, cand sutul deviat de Papp il invinge pe portarul stelist. Andrija Zivkovic marcheaza golul de 3-2 in minutul 70, pentru ca formatia gazda sa inchida tabela la 4-2 in primul minut de prelungiri, prin golul reusit pe contratac de Trujic.

Asadar final trist pentru campioana Romaniei, care este eliminata din Champions League, dar va fi repartizata in faza playoff in Europa League.