Home » International, Tenis » Finala de la Madrid: Simona Halep-Maria Sharapova, livetext. Sharapova se impune cu 6-3 in decisiv

simona halep maria sharapova Simona Halep a reusit cea de-a doua calificare in finala din acest an, adversara romancei fiind Maria Sharapova, numarul 9 mondial. Simona Halep a castigat ultimele 7 finale disputate din cariera, 6 in 2013 si finala de la Dubai din luna februarie a acestui an.

Maria Sharapova s-a impus in precedentele doua intalniri directe, dar ambele au avut loc in anul 2012. Ambele victorii au fost realizate in doua seturi, 6-3,6-4 la Indian Wells si un dublu 7-5 la Beijing. De mentionat ca la acel moment Maria Sharapova era numarul 2 mondial, in timp ce romanca pe locul 50, respectiv, 47.

Pentru Simona, aceasta finala este cea mai importanta din cariera, fiind prima finala la un turneu de nivel Mandatory. Jurnalsportiv.ro va prezinta live text desfasurarea finalei dintre Simona Halep si Maria Sharapova:

Refresh la pagina pentru informatii in timp real.

Simona Halep – Maria Sharapova   6-1, 2-6, 3-6 Rezultat Final

Cele doua finaliste au inceput incalzirea;

Setul 1: A inceput finala, serveste Sharapova; Primul punct revine rusoaicei, apoi Maria comite prima greseala nefortata; Simona are doua mingi de break in acest prim ghem; Sharapova ataca dar greseste si Simona conduce cu 1-0; Ambele jucatoare incearca sa-si gaseasca ritmul, dar comit greseli nefortate, 40-40; Desi a avut si o dubla greseala la serviciu, Simona castiga si ghemul 2 si datorita unui serviciu puternic, 2-0; Simona are doua mingi de break in acest ghem 3 al finalei; Maria Sharapova comite doua duble greseli, Simona este mai calma si conduce cu 3-0 in primul set; La acest scor, Sharapova si-a chemat antrenorul pentru cateva indicatii; Simona e de neoprit si conduce cu 4-0; Maria revine de la 0-30 pe propriul serviciu si conduce cu 40-30; Doua stari mentale total diferite, Simona sigura pe ea, Maria mai agitata; Sharapova castiga primul sau ghem al finalei, pe propriul serviciu, dar Simona conduce cu 4-1; Simona domina pe propriul serviciu si castiga la 15 cel de-al saselea ghem, 5-1; Maria continua sa faca greseli nefortate, Simona mareste presiunea cu un joc mai agresiv si castiga de o maniera categorica primul set, cu 6-1;

Setul 2: Sharapova a fost mult mai agresiva in ghemul de debut al setului 2, reusind si primul sau break, 0-1; Ghem lung, castigat in cele din urma de Sharapova, 2-0; Simona castiga pe propriul serviciu, 1-2; Rusoaica este mult mai decisa si mai agresiva in acest set secund, 3-1; Simona nu renunta si reduce din diferenta, 2-3; Maria domina partida in acest moment, 2-4; Din nou un ghem lung, castigat tot de Sharapova, rusoaica fiind mult mai precisa in lovituri, 2-5; Ghem la zero castigat de rusoaica, aceasta reusind egalarea la general, dupa 6-2 in setul secund; Umreaza decisivul.

Setul 3: Simona a inceput setul 3 cu un stil defensiv, dar reuseste sa castige ghemul de deschidere pe propriul serviciu, 1-0; Ghem la zero castigat de Maria, 1-0; La 30-0 pe serviciul Simonei, Maria si arbitrul intalnirii au in schimb de replici; Halep nu reuseste sa mai aiba un prim serviciu eficient, iar rusoaica profita si trece la conducere cu 2-1; Rusoaica are 40-30 in ghmeul 4, dar Simona egaleaza; Din nou, un ghem extrem de disputat; Rusoaica isi adjudeca punctele mai disputate si reuseste sa se distanteze la 3-1; Sharapova isi pastreaza ritmul, avand 3 mingi de ghem pe serviciul Simonei; Maria reuseste inca un break si are 4-1 in decisiv. Simona joaca mult mai hotarat si reuseste re-break-ul la zero, 2-4; Mult mai agresiva in atac, Simona reuseste sa castige si pe propriul serviciu, 3-4; Constanta la primul serviciu ii aduce Sharapovei ghemul cu numarul 5 in decisiv; Minge de meci pentru Maria Sharapova, 30-40; Sharapova a castigat, din nou, pe serviciul Simonei, reusind astfel si victoria in 2 ore de joc;

Maria Sharapova a castigat finala de la Madrid, desi Simona a avut un prim set reusit. Rusoaica a fost mai agresiva in lovituri in cel de-al doilea set reusind sa duca jocul in decisiv. Si ins etul 3, rusoaica a fost mai stapana pe ea, reusind victoria si datorita unui prim serviciu mai constant decat al Simonei.

Colaj foto: MIGUEL MEDINA/AFP/Getty Images – Clive Brunskill/Getty Images

Etichete:, , , , , , , , , , , , , , , ,