Home » National, Volei » Finala decisa in 5 seturi! Medicina Tg Mures este campioana nationala a Romaniei la volei feminin junioare

Medicina Tg Mures volei feminin junioare Duminica s-a disputat marea finala a Campioantului National de volei junioare, Medicina Tg Mures reusind victoria la capatul unui meci  maraton de 5 seturi.

S-au disputat mai intai meciurile pentru locurile de clasament 5-8, victorioase fiind formatiile CS B.P. Hasdeu Buzau si CSS Bega Timisoara.

A urmat finala mica, intre CTF Mihai I Bucuresti si Dinamo Bucuresti, jocul avand o rastrunare spectaculoasa de scor. Primul set a fost adjudecat categoric de CTF Mihai I, cu 25-10, insa dinamovistele nu au cedat dand o replica pe masura. Elevele pregatite de Radu Adrian au jucat cu totul altceva in setul secund, castigat cu scorul de 27-25. Dinamovistele au preluat controlul in urmatoarele doua seturi, adjudecate la 15 si la 17, castigand astfel finala mica cu 3-1.

Marea finala dintre Medicina TG.Mures si Agroland Timisoara a fost si mai spectaculoasa, fiind nevoie de set decisiv pentru stabilirea campioanei nationale. Cele doua echipe au avut un sezon de exceptie la aceasta categorie de varsta, reusind victorii pe linie pana la marea finala.
Primul set a revenit formatiei din Timisoara, cu 25-20, actul secund fiind adjudecat de echipa organizatoare a turneului final, cu 25-20. Elevele pregatite de Dan Jitaru s-au impus in setul 3, cu 26-24, dar formatia gazda egaleaza din nou, dupa ce s-a impus in setul 4 cu 25-21. Medicina a inceput mai bine decisivul, a condus cu 6-2, 10-4, incheind tie-break-ul cu 15-8.

Asadar la capatul unui meci maraton, Medicina Tg Mures a devenit campioana nationala a Romaniei la volei feminin junioare, performanta fiind obtinuta pe teren propriu.

Iata rezultatele din ultima zi a turneului final de volei feminin junioare 1:

Pentru locurile 7-8
CS B.P. Hasdeu Buzau – CSM Danubiu Tulcea   3-0 (25-19, 26-24, 25-22)

Pentru locurile 5-6
Bega Timisoara – CSS 2 Baia Mare 3-0

Finala mica
CTF Mihai I Bucuresti – Dinamo Bucuresti   1-3 (25-10, 25-27, 15-25, 17-25)

Finala mare
Medicina Tg.Mures – Agroland Timisoara   3-2 (22-25, 25-20, 24-26, 25-21, 15-8)

Clasament final: 1) Medicina Tg.Mures; 2) Agroland Timisoara; 3) Dinamo Bucuresti; 4) CTF Mihai I Bucuresti; 5) Bega Timisoara; 6) CSS 2 Baia Mare; 7) CS B.P. Hasdeu Buzau; 8) CSM Danubiu Tulcea;

Lot Medicina Tg Mures: Alexandra Cauc (capitan), Eliza Varga. Raisa Ioan, Cristina Apostol, Rodica Buterez, Loredana Dobriceanu, Arniceru Carmen, Bianca Pasca, Alexandra Babas, Laura Molnar, Leea Rancz, Timea Lovasz. Antrenori: Istvan Bokor si Ciprian Darnescu.