Home » International, Tenis » Finala dramatica la Roland Garros: Maria Sharapova – Simona Halep 6-4, 6-7(5), 6-4

maria sharapova Maria Sharapova si Simona Halep au oferit un adevarat spectacol in finala de 3 ore de la Roland Garros, castigata de rusoaica in 3 seturi extrem de disputate. Simona a dat dovada de spirit de lupta reusind sa duca meciul in decisiv, dupa ce a castigat la 5, in tie-break-ul setului secund.

Cele doua jucatoare au intrat motivate si pregatite pentru un meci lung, dupa 35 de minute scorul fiind doar de 3-2 pentru rusoaica. Simona a condus cu 2-0 dar Maria a reusit 3 ghemuri consecutive. Apoi, rusoaica se distanteaza la 5-2 si se parea ca primul set ii va reveni usor rusoaicei. Simona nu a cedat, s-a apropiat la 4-5 si servea pentru egalitate, dar Sharapova face break-ul si castiga primul set dupa 57 de minute de joc.

In setul 2, Maria a fost si mai agresiva, dar Simona a luptat pentru fiecare minge. A fost un set cu mult dramatism, multe break-uri si rebreak-uri, rasturnari de situatii si de scor. Sharapova parea ca se distanteaza la 5-3 pe propriul serviciu, dar Simona recupereaza si face 4-4. A urmat alte 4 rebreak-uri pentru ca setul sa fie decis apoi la tie-break, dupa ce Simona a egalat la 6, la zero pe serviciul adversarei. A fost un nou test pentru Simona, castigat de aceasta data in fata rusoaicei, cu 7-5 in tie-break si egaland astfel la seturi.

“Vulpoaica” Sharapova si-a aratat inca o data siretenia, prelungind pauza dinaintea setului decisiv. O rupere de ritm gandita bine de rusoaica, dar si o pauza inaintea unui alt set de anduranta, cu scorul de 2-2, dupa 30 de minute de joc in decisiv. Publicul a vazut iar rasturnari de scor, rusoaica a condus cu 4-2 dar Simona a facut break-ul si a egalat la 4. A urmat apoi un alt rebreak al rusoaicei si a inchis meciul dupa ce a castigat la zero pe propriul serviciu. Dupa 3 ore de joc spectacol, rusoaica isi adjudeca cel de-al doilea titlu de la Roland Garros din cariera, primul trofeu fiind cucerit in 2012. Desi a pierdut, Simona a luptat tot jocul, agatandu-se de fiecare minge in fata unui adversar cu experienta, ce a stiut sa rupa ritmul atunci cand romanca a trecut in avantaj.

Pentru performanta de la Roland Garros, Simona va primi 825.000 de euro si 1300 de puncte WTA, in timp ce Maria va incasa un cec de 1.650.000 de euro si va primi 2000 de puncte WTA.

Simona mai bifeaza inca un record pentru Romania, fiind de luni, noul numar 3 mondial, cea mai buna performanta a unei romance in circuitul mondial feminin.

De notat si performanta junioarelor Ioana Ducu si Loredana Rosca, care au castigat trofeul la dublu junioare, in 3 seturi (6-1,5-7, 11-9), in fata cuplului Bellis/Vondrousova.

Etichete:, , , , , , , , ,