Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » Finala mica C.M. 2014: Brazilia – Olanda 0-3. Robin van Persie, Blind si Wijnaldum au marcat pentru olandezi

Finala mica C.M. 2014: Brazilia – Olanda 0-3. Robin van Persie, Blind si Wijnaldum au marcat pentru olandezi

brazilia olanda 0-2 Olanda a invins Brazilia cu 3-0, luand o optiune serioasa la victorie dupa doar 16 minute de joc, cele doua goluri marcate in prima repriza fiind precedate insa de doua greseli de arbitraj.

Pe Estadio National din Brasilia, gazdele vroiau sa spele rusinea din semifinale cand au pierdut cu 1-7 in fata Germaniei. De cealalta parte, Olanda a pierdut finala la loviturile de departajare, dar era neinvinsa la acest Mondial dupa timpul regulamentar de joc.

Olandezii incep bine finala mica si obtin rapid si o lovitura de la 11 metri, la faultul lui Thiago Silva la Arjen Robben. De mentionat totusi, ca a fost si o greseala de arbitraj a centralului algerian Djamel Haimoudi, care a sanctionat faultul in careu desi contactul a avut loc putin in afara suprafetei de pedeapsa. Arbitrul ii arata doar cartonasul galben lui Silva, desi acesta era in postura de ultimul aparator. Robin van Persie executa fara mila la semi-inaltime si Olanda conduce cu 1-0 inca din minutul 3.

Avantajul se dubleaza 13 minute mai tarziu, cand Arjen Robben centreaza in careu, David Luiz respinge aiurea cu capul iar Daley Blind face o preluare cu stangul si suteaza puternic cu dreptul, olandezii conducand cu 2-0 dupa doar 16 minute de joc. De mentionat ca si aici a fost o greseala de arbitraj, Robben fiind in pozitie de ofsaid cand a primit pasa in partea dreapta. Totusi, brazilienii nu au aratat mare lucru in aceasta intalnire, ramanand parca buimaciti dupa infrangerea cu Germania. Arbitrul se mai remarca inca o data negativ in minutul 68, Daley Blind faultandu-l in careu pe Oscar, dar arbitrul algerian vede altceva si ii acorda brazilianului cartonasul galben.

Pofta de joc si determinarea au dat roade pentru olandezi in prelungirile partidei, cand Georginio Wijnaldum marcheaza pentru 3-0 din pasa lui Daryl Janmaat.

Brazilia incheie rusinos Campionatul Mondial acasa, cu 10 goluri primite si doua 1 gol marcat in ultimele doua intalniri disputate, in timp ce Olanda se consoleaza cu locul 3 la acest Turneu Final.