Home » International, Tenis » Finala Mutua Madrid Open, tenis feminin: Simona Halep cucereste primul trofeu din acest an!!! Simona Halep-Dominika Cibulkova 6-2,6-4

simona halep madrid Sambata seara, Simona Halep s-a impus in finala Mutua Madrid Open, obtinand astfel primul trofeu din acest an competitional.

In finala de zgura desfasurata la Madrid, Simona Halep, numarul 7 in clasamentul WTA, a intalnit-o pe Dominika Cibulkova, numarul 37 mondial. Desi conform clasamentului WTA Simona pornea ca favorita, slovaca de 27 de ani conducea cu 3-1 la meciurile directe.

Simona a inceput in forta in aceasta finala, reusind break-ul si castigand pe propriul serviciu. Numarul 7 mondial a condus si cu 5-1, incheind primul set cu 6-2.  Romanca a dominat categoric in primul set, care a durat 30 de minute, fiind jucatoarea mai determinata si mai concentrata, avand un serviciu devastator si terminand setul cu doar 5 greseli nefortate (fata de 11 ale adversarei).

Setul 2 a inceput in acelasi stil, Simona reusind din nou break-ul. Romanca a condus tot timpul la ghemuri si in acest set, iar la scorul de 3-2 si-a marit avantajul cu un ghem adjudecat la zero si incheiat cu as. Simona si-a pastrat break-ul obtinut la debut si a servit pentru meci la scorul de 5-4, castigand finala in stil de mare campioana, tot cu un as.

Romanca s-a impus meritat in finala de la Madrid, aratand o pofta nebuna de joc, reusind sa-si pasterze concentrarea si determinarea pana la ultimul punct disputat.

Pentru aceasta reusita, Halep va primi 1000 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 912900 de euro, in timp ce finalista va primi 650 de puncte si 447630 de euro.