Home » Alte sporturi, Baschet, International » Finala NBA, jocul 3: Miami Heat-San Antonio Spurs 92-111. Spurs conduce cu 2-1 la general

Finala NBA, jocul 3: Miami Heat-San Antonio Spurs 92-111. Spurs conduce cu 2-1 la general

miami heat san antonio spurs 92-111 San Antonio Spurs a reusit sa invinga marti seara, in cel de-al treilea joc al finalei si primul disputat la Miami, performerul serii pentru oaspeti fiind Kawhi Leonard (foto) cu 29 de puncte.

San Antonio a pierdut un meci pe teren propriu in jocul doi al finalei, intrand foarte motivati in primul joc disputat la Miami. Cu pofta in ofensiva, oaspetii au inceput mai bine partida, terminand primul sfert sfert cu 16 puncte avantaj, 41-25, cu 13 reusite din 15 aruncari. Oaspetii au continuat sa fie eficienti in ofensiva, terminand prima repriza a finalei cu 71 de puncte marcate si 50 primite. Dupa 24 de minute de joc, Spurs a reusit cel mai bun procentaj la aruncari reusite (75.8) din istoria finalelor NBA, cu 25 de reusite din 33 de incercari. Desi au fost condusi si cu 25 de puncte, Miami a redus considerabil din diferenta in partea secunda a jocului. Mult mai agresivi pe faza de atac si mai mobili in defensiva, diferenta s-a micsorat la doar 7 puncte cu 2 minute ramase din sfertul 3. Dar trupa lui Gregg Popovich nu s-a pierdut cu firea si prin versatilitate in ofensiva a obtinut victoria in jocul 3 al finalei, cu 111-92. Jucatorul cheie pentru oaspeti a fost in acest joc Kawhi Leonard cu 29 de puncte, 4 recuperari si 2 pase decisive. De la Miami, LeBron James si Dywane Wade au marcat fiecare cate 22 de puncte, Le Bron bifand si un record negativ personal, de 7 mingi pierdute intr-un joc.

Urmatorul joc al finalei va avea loc joi seara (vineri dimineata in Romania) tot la Miami Heat.