Home » Alte sporturi, Baschet, International » Finala NBA, jocul 4: Miami Heat – San Antonio Spurs 86-107. Spurs se distanteaza la 3-1 la general

heat spurs 86-107 finala nba jocul 4 Miami Heat nu a reusit sa invinga nici in cel de-al doilea joc disputat pe teren propriu, San Antonio Spurs castigand cu 107-86, fiind doar la o victorie distanta de titlul NBA.

Miami avea nevoie de o victorie pe teren propriu, joi seara, pentru a egala la meciuri in finala NBA. Partida a fost echilibrata doar in primele 8 minute, Spurs preluand initiativa atat ca joc cat si pe tabela de marcaj. Oaspetii au condus la pauza cu 55-39, dar trupa lui Gregg Popovich a marit distanta si dupa cel de-al treilea sfert, 81-60.

Foarte versatili in ofensiva si mobili in aparare, Spurs obtine inca o victorie mare la Miami, distantandu-se la 3-1 la general. Kawhi Leonard (foto) a fost din nou in forma pentru Spurs, marcand 20 de puncte, avand totodata 14 recuperari si 3 pase decisive, fiind urmat de Tony Parker cu 19 puncte. De mentionat ca pentru echipa lui Gregg Popovich au inscris toti cei 13 jucatori inscrisi pe foaia de joc. De la gazde, doar LeBron James a trecut de cota 20, cu 28 de puncte, 8 recuperari si 2 pase decisive.

Jocul 5 poate fi ultimul al finalei daca San Antonio va reusi victoria pe teren propriu duminica seara (luni dimineata in Romania).