Home » International, Tenis » Finala Rogers Cup, Toronto: Simona Halep-Belinda Bencic, duminica, ora 20:00

Finala Rogers Cup, Toronto: Simona Halep-Belinda Bencic, duminica, ora 20:00

simona halep In semifinalele turneului canadian de tenis feminin, Simona Halep a trecut in doua seturi de Sara Errani, iar Belinda Bencic a produs marea surpriza, eliminand-o in penultimul act al competitiei pe numarul 1 mondial, Serena Williams.

In prima semifinala, Simona Halep a intalnit-o pe italianca Sara Errani, numarul 17 mondial.  Italianca a condus cu 2-0 in primul set, dar Simona revine puternic, castigand urmatoarele 4 ghemuri. Numarul 3 mondial a inceput cu un break adjudecat la inceputul setului 2, dar italianca face rebreak-ul si egaleaza la 1. Din nou Simona face break-ul, castigand si pe propriul serviciu. Romanca a condus cu 4-2 in actul secund, insa Errani nu a cedat si a egalat la 4 dupa un break obtinut . Simona nu s-a lasat mai prejos a facut din nou rebreak-ul si s-a impus si pe propriul serviciu, castigand si setul secund tot cu scorul de 6-4.

O victorie in doua seturi obtinuta de Simona, intr-o o ora si 36 de minute de joc, avand asigurata astfel prezenta in finala turneului de la Toronto.

In cea de-a doua semifinala a turneului canadian s-au intalnit Serena Williams si Belinda Bencic. Numarul 1 mondial, Serena Williams, a inceput in forta castigand primul set cu 6-3.  A urmat o replica puternica a elvetiencei de doar 18 ani, care a egalat la seturi dupa ce s-a impus in actul secund cu 7-5. In decisiv, elvetianca a condus cu 5-1, americanca reducand diferenta la doar un singur ghem, 5-4. Totusi, Bencic mai are forta sa castige un ghem, impunandu-se astfel in decisiv cu 6-4.

Asadar Simona Halep o va intalni pe elvetianca Belinda Bencic in finala turneului canadian, Rogers Cup, partida fiind transmisa in direct pe Dolce Sport 2, duminica, de la ora 20:00. In singura partida directa disputata anterior, Simona Halep a invins-o pe elvetianca, anul trecut la Wimbledon, in doua seturi: 6-4, 6-1.

Etichete:, , , , , , , , , ,