Home » International, Tenis » Finala Roland Garros: Rafael Nadal – Novak Djokovic 3-6, 7-5, 6-2, 6-4. Nadal cucereste trofeul pentru a noua oara in cariera

rafael nadal roland garros Performanta istorica realizata de Rafael Nadal, spaniolul reusind sa cucereasca trofeul de la Roland Garros pentru a noua oara in cariera, dupa ce a trecut in finala de sarbul Novak Djokovic.

A fost o finala intre numarul 1 si 2 mondial, sarbul aratand in primul set dorinta de a cuceri Roland Garros-ul pentru prima oara in cariera. Djokovic a castigat primul set cu 6-3, dar Nadal a demonstrat de ce este favoritul pe zgura pariziana, egaland la seturi dupa 7-5 intr-o ora de joc in actul secund.

Rafa a castigat si setul 3, in 50 de minute, fiind apropae de a inchide scorul dupa 4-2 in setul 4. Djokovic nu a cedat, a reusit break-ul si a egalat la 4. Apoi Nadal a facut 5-4, iar presiunea era pe umerii sarbului.

La prima minge de meci pentru Nadal, Djokovic se pierde cu firea si comite o dubla greseala, ceea ce aduce spaniolului trofeul cu numarul 9 la proba de simplu masculin la Roland Garros.

Spaniolul a mai facut un record, cucerirea a 5 trofee consecutive pe zgura pariziana.