Home » Fotbal, International » Fotbal: Barcelona devine noua campioana UEFA Champions League! Barcelona-Juventus 3-1 (1-0)

barcelona juventus champions league Barcelona cucereste pentru a cincea oara trofeul Champions League, dupa ce a invins pe Juventus Torino cu scorul de 3-1.

Sambata seara, pe Olympiastadion din Berlin,  s-a disputat cea de-a 60-a finala Champions League, intre FC Barcelona si Juventus, ambele echipe castigand, in acest sezon, cupa si campionatul in tarile lor.

Echipa antrenata de Luis Enrique a intrat motivata in teren, reusind sa marcheze primul gol in minutul 4. A fost un “desen” de pase specific catalanilor, Iniesta i-a pasat decisiv lui Ivan Rakitic, iar croatul il invinge pe Gianluigi Buffon.  Italienii nu au avut raspuns in ofensiva, iar catalanii au plecat la cabine cu un gol avantaj.

Desi tot catalanii au inceput mai bine repriza secunda, italienii reusesc sa inchida culoarele. Mai mult, campioana Italiei marcheaza golul egalizator in minutul 55.  Carlos Tevez a trimis un sut pe poarta, Marc-Andre ter Stegen respinge in lateral, iar Alvaro Morata indeplineste o simpla formalitate.

Italienii au prins curaj in ofensiva, dar Barcelona avea sa treaca din nou in avantaj, in minutul 68. A fost o faza asemanatoare ca la golul marcat de italieni, un sut trimis de Messi, care a fost respins in lateral de Buffon, iar Luis Suarez puncteaza cu un sut cu latul.

Italienii se napustesc in atac pe final de meci, iar catalanii marcheaza la ultima faza de joc, printr-un contraatac finalizat de Neymar, mingea trecand printre picioarele portarului italian.

Asadar Barcelona reuseste tripla in acest sezon, campionatul Spaniei, Cupa Regelui si Champions League. Echipa din Spania va lua si trofeul, deoarece este la al cincilea titlu din istorie.

Etichete:, , , , , , , ,