Home » Fotbal, International » Fotbal: Barcelona si PSG, duble victorii in optimile de finala Uefa Champions League

barcelona manchester city Miercuri seara, FC Barcelona si PSG s-au impus si in mansa retur, in partidele cu Manchester City, respectiv Bayer Leverkusen, obtinand calificarea in sferturile de finala Uefa Champions League.

Dupa succesul cu 2-0 din meciul tur, disputat pe “Etihad Stadium”, Barcelona a reusit victoria si pe propriul teren, in fata englezilor de la Manchester City. Primul gol al meciului a fost marcat in minutul 67, cand Lionel Messi, din pasa lui Cesc Fabregas, a ridicat mingea peste portarul Hart. Engezlii reusesc golul de onoare in aceasta dubla mansa,  in minutul 89 prin capitanul Vincent Kompany, dar gazdele mai marcheaza o data, in prelungiri prin Daniel Alves.

In celalalt joc al serii, Paris Saint Germain s-a impus tot cu 2-1 in fata nemtilor de la Bayer Leverkusen. Cu 4-0 din mansa tur, in deplasare, echipa lui Ibrahimovici a obtinut victoria si in jocul retur, pe Parc des Princes. Leverkusen a deschis scorul in minutul 6, prin reusita lui Sam. Marquinhos egaleaza pentru parizieni in minutul 13, iar Ezequiel Lavezzi aduce victoria, la 8 minute de la reluare, cu un sut din marginea careului.

Astfel, Barcelona si PSG se califica la pas in sferturile de finala Champions League, dupa prestatii convingatoare in cele doua manse.

Din optimile de finala mai sunt de disputat 4 meciuri, marti-18.03.2014, fiind programate partidele Chelsea – Galatasaray (1-1 in mansa tur)/Real Madrid-Schalke (6-1), iar miercuri-19.03.2014, Manchester United-Olympiakos (0-1)/ Dortmund-Zenit (4-2)