Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Am obtinut primul punct! Romania-Elvetia 1-1 (1-0)

Fotbal, Euro 2016: Am obtinut primul punct! Romania-Elvetia 1-1 (1-0)

romania elvetia 1-1 Romania a condus cu 1-0 dupa prima repriza, dar s-a vazut egalata in minutul 57,  Admir Mehmedi reusind o executie superba din vole.

Pe stadionul Parc des Princes, Romania a intalnit Elvetia in cea de-a doua etapa a grupei A. Romania a pierdut la limita meciul de debut cu Frantei, in timp ce Elvetia s-a impus in fata Albaniei.

Selectionerul Anghel Iordanescu a facut 4 modificari fata de meciul de debut, introducandu-i in teren pe Prepelita, Chipciu, Torje si Keseru.

Elvetienii au dominat categoric primul sfert de ora, avand si cateva ocazii mari de gol. Seferovic ne-a dat emotii in minutul 6, sutul sau la coltul lung trecand putin pe langa poarta. Acelasi Seferovici are o noua oportunitate in minutul 16, dar Tatarusanu se remarca respingand sutul trimis la coltul scurt.

Tricolorii au urcat in atac si la prima actiune mai periculoasa au reusit sa obtina o lovitura de la 11 metri, capitanul Stephan Lichtsteiner faultandu-l in careu pe Alexandru Chipciu. La fel ca in meciul cu Franta, Bogdan Stancu (foto) si-a asumat responsabilitatea, atacantul trimitand precis in dreapta portarului. Stancu devine astfel primul jucator care inscrie doua goluri la acest Campionat European.

In minutul 27 am avut o sansa uriasa pentru 2-0, sutul lui Sapunaru lovind stalpul portii lui Yann Sommer. Desi ambele echipe au mai avut oportunitati in ofensiva, Romania a terminat prima repriza cu avantaj minim pe tabela. Totusi, Elvetia a fost periculoasa in multe randuri, avand si o posesie zdrobitoare a mingii, de 67 la suta.

La pauza, Iordanescu a fost nevoit sa faca o schimbare, Pintilii fiind scos din joc din cauza unei accidentari, in locul sau intrand Ovidiu Hoban.
Romania a inceput bine repriza secunda, nou intratul Hoban trimitand pe langa poarta din pozitie favorabila. In minutul 52, Torje suteaza puternic, iar Johan Djourou este aproape de autogol, devierea sa trecand putin pe langa propria poarta.

Elvetieniii urca din nou in atac, apararea tricolorilor cedand in cele din urma in minutul 57. Pericolul a venit de la un corner, mingea ajungand la Admir Mehmedi, care reuseste o executie superba, un vole letal la coltul lung. Pe final, tricolorii au cazut din punct de vedere fizic si nu au mai contat in atac, fiind salvati de fundasi, care au intrat de multe ori la sacrificiu.

S-a terminat 1-1, fiind primul punct pentru Romania la acest Campionat European. Urmeaza si un meci considerat mai usor, cu Albania, o victorie aducandu-ne calificarea in optimile de finala.

De mentionat ca tricolorii au fost incurajati de un numar mare de romani in tribune, care si-au incurajat favoritii in mod  fair play. De asemenea, am avut un arbitraj de buna calitate, rusul Sergei Karasev ducand cu bine partida la capat.

Romania – Elvetia   1-1 (1-0)

Bogdan Stancu ’18 – Admir Mehmedi ’57

Romania: Tatarusanu – Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat (Filip ’62), Prepelita, Pintilii (Hoban 45′), Torje, Stancu (Andone ’84), Chipciu, Keseru. Antrenor: Anghel Iordanescu.

Elvetia: Sommer – Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodríguez, Behrami, Xhaka, Shaqiri (Tarashajat ’90+1) Dzemaili (Lang ’83), Mehmedi, Seferovic (Embolo ’64). Antrenor: Vladimir Petković.

Posesie: 38% – 62%

Suturi spre poarta: 14-19

Suturi pe poarta: 4-6