Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Anglia-Rusia 1-1. Vasili Berezutski marcheaza golul egalizator in minutele de prelungiri

anglia rusia 1-1 Anglia a fost aproape de o victorie in partida de debut, dar a fost egalata in minutele de prelungiri, eroul Rusiei fiind capitanul Vasili Berezutski.

Duminica seara, pe Stade Vélodrome din Marseille, Anglia a intalnit Rusia in cel de-al doilea joc al grupei B. Englezii porneau ca favoriti, fiind singura echipa care a obtinut punctaj maxim in preliminarii, avand 10 victorii in 10 partide.

Englezii au inceput puternic jocul contra Rusiei, fiind echipa cu cel mai ofensiv joc in cele 4 partide desfasurate pana acum la Euro 2016. A fost asediu in prima repriza la poarta lui Igor Akinfeev, portarul rus fiind nevoit sa intervina providential de mai multe ori. Totusi, englezii nu au gasit drumul spre gol, scorul ramanand 0-0 dupa primele 45 de minute de joc.

Anglia nu a mai reusit acelasi joc ofensiv dupa pauza, rusii facand un pressingmai avansat. Chiar si in aceste conditii, Anglia si-a creat cateva ocazii de gol, cea mai importanta fiind sutul lui Rooney, in minutul 71, Akinfeev respingand mingea in bara transversala. Golul a venit doua minute mai tarziu, dupa un sut torpila din lovitura libera a lui Eric Dier de la marginea careului. Rusii nu s-au pierdut cu firea si reusesc golul egalizator in cel de-al doilea minut de prelungiri. Capitanul Vasili Berezutski a fost salvatorul Rusiei, marcand cu o lovitura de cap in poarta lui Joe Hart.

Asadar, meciul se termina la egalitate, Tara Galilor fiind lidera grupei, dupa victoria cu 2-1 in fata Slovaciei.

Anglia – Rusia   1-1 (0-0)

Dier ’73 – V. Berezutski ’90+2

Anglia: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose, Alli, Dier, Rooney (Wilshereat ’78), Lallana, Kane, Sterling (Milnerat ’87). Antrenor: Roy Hodgson.

Rusia: Akinfeev – Smolnikov, V.Berezutski, Ignashevich, Schennikov, Neustädter (Glushakovat ’80), Golovin (Shirokovat ’77), Kokorin, Shatov, Smolov (Mamaev ’80) Dzyuba. Antrenor:  Leonid Slutski.

Posesia mingii: 53% – 47%

Suturi spre poarta: 16-6

Suturi pe poarta: 6-2