Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Anglia – Tara Galilor 2-1 (0-1). Daniel Sturridge marcheaza golul victoriei in prelungirile partidei

anglia tara galilor 2-1 Anglia obtine o victorie in-extremis in partida cu Tara Galilor, golul victoriei fiind reusit de Daniel Sturridge in cel al doilea minut de prelungiri.

Joi dupa-amiaza, pe Stade Bollaert-Delelis, Anglia si Tara Galilor s-au intalnit in etapa a doua a grupei B. Anglia venea dupa un egal cu Rusia in timp ce Tara Galilor era liderul grupei, dupa victoria din prima etapa in fata Slovaciei.

Jocul a fost tipic englezesc, bazat pe forta, cu putine actiuni periculoase. A fost nevoie de o executie sclipitoare a lui Gareth Bale, din lovitura libera, pentru a deschide scorul. Galezul a executat cu efect o lovitura libera, in minutul 42, de la aproximativ 30 de metri, profitand si de interventia lenta a portarului Hart, care doar a atins mingea dar nu a reusit sa respinga decisiv.

Englezii au jucat cu totul altceva in repriza a doua, antrenorul Roy Hodgson facand si doua schimbari ofensive, in teren intrand Jamie Vardy si Daniel Sturridge. Rooney a dat emotii galezilor in minutul 55, sutul sau fiind respins cu greu de portarul Wayne Hennessey. Totusi portarul galezilor s-a recunoscut invins in minutul urmator, cand Jamie Vardy marcheaza din interiorul careului mic, profitand si de mingea trimisa neinspirant de capitanul Ashley Williams.

Roy Hodgson nu s-a multumit nici cu acest rezultat, introducand, pe tanarul de doar 18 ani, Marcus Rashford. Jocul ofensiv al englezilor a dat roade in prelungirile partidei, Daniel Sturridge reusind golul victoriei dupa un “un-doi” cu Dele Alli.

O victorie in-extremis a Angliei, dar pe deplin meritata, fiind echipa care a dominat in acest meci. Cu aceasta victorie, Anglia urca pe primul loc in grupa, dupa doua etape, cu 4 puncte.