Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Austria – Ungaria 0-2 (0-0)

Fotbal, Euro 2016: Austria – Ungaria 0-2 (0-0)

ungaria austria2-0 Ungurii obtin victoria in meciul de debut, prin golurile marcate de Adam Szalai si Zoltan Stieber.

Austriecii nu au pierdut niciun meci in grupa preliminara si porneau ca favorit in meciul de debut de la Euro 2016 cu Ungaria. David Alaba a fost cel mai periculos jucator de la austrieci, acesta avand doua mari ocazii de gol in prima repriza. Chiar in primul minut, Alaba suteaza puternic, portarul Kiraly fiind salvat de stalpul portii. Acelasi Alaba suteaza periculos in minutul 10, dar Kiraly reuseste sa respinga.

Austriecii au inceput in forta si repriza secunda, dar fara sa modifice rezultatul pe tabela. In schimb, Ungaria nu a iertat, deschizand scorul in minutul 62. Laszlo Kleinheisler a centrat, iar Adam Szalai a reluat precis din cadere.

Misiunea austriecilor a devenit si mai dificila in minutul 66, cand Dragovic vede cel de-al doilea galben, lasandu-si echiap in 10 oameni. Pe final de meci, ungurii au profitat de spatiile libere, marcand cel de-al doilea gol, pe contraatac, prin Stieber, in minutul 87.

Asadar o victorie aparent surprinzatoare a Ungariei, dar care a stiut sa profite de ocaziile avute.  In etapa a doua, Ungaria va intalni Islanda, in timp ce Austria va juca impotriva Portugaliei.