Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Cehia – Croatia 2-2. Cehii revin spectaculos de la 0-2 si smulg un punct pe final de meci

cehia croatia 2-2 Croatia a dominat copios in meciul cu Cehia, a condus cu 2-0, dar s-a vazut egalata in minutul 4 de prelungiri.

Croatia a castigat meciul de debut cu Turcia, in timp ce Cehia a pierdut primul joc in fata Spaniei.

Cehia si Croatia s-au intalnit in etapa a doua a grupei D, jocul avand loc pe Stade Geoffroy Guichard din Saint-Etienne. Prima repriza a fost dominata copios de croati, care au si inscris in minutul 37. Perisic a luat o actiune pe cont propriu, a patruns in careu si a marcat cu un sut la coltul lung. Cehii parca nici nu au existat in prima repriza, neavand nici un sut pe cadrul portii.

Croatii si-au marit avantajul in minutul 59, cand Modric l-a vazut liber pe Rakitic, iar mijlocasul Barcelonei a marcat cu o executie superba, un lob executat cu finete peste portarul Petr Cech.

Desi dominati categoric timp de 75 de minute, cehii nu au cedat jocul, reusind sa reduca din diferenta in minutul 76. Tomas Rosicky a centrat in careu la Milan Skoda, atacantul trimitand puternic cu capul la coltul lung.

A fost si un eveniment nefericit in aceasta partida, arbitrul Mark Clattenburg fiind nevoit sa opreasca jocul pentru cateva minute din cauza unor fumigene aruncate in teren din zona suporterilor croati.

Cehii si-au vazut de joc pana la final si primesc o lovitura de la 11 metri, dupa ce fundasul Domagoj Vida a boxat mingea in propriul careu. Thomas Necid si-a asumat responsabilitatea, marcand cu un sut in forta sub bara transversala. De mentionat ca ambele goluri ale cehilor au fost marcate de jucatori care au intrat in teren in repriza secunda.

S-a terminat 2-2, cehii obtinand un punct mare, care ii mentine in lupta pentru calificarea in optimi. De cealalta parte, Croatia a pierdut doua puncte neasteptat, dupa ce a dominat 3 sferturi din timpul de joc, iar in ultima etapa va intalni campioana europeana en-titre, Spania.