Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Elvetia se impune la limita in fata Albaniei

Fotbal, Euro 2016: Elvetia se impune la limita in fata Albaniei

elvetia albania 1-0 Pe Stade Bollaert-Delelis, Elvetia a obtinut o victorie scontata in fata Albaniei, singurul gol al partidei fiind marcat de Fabian Schar in minutul 5.

Sambata dupa-amiaza, in cel de-al doilea joc din cadrul Campionatului European de fotbal, grupa A, Elvetia pornea ca favorita in fata Albaniei, debutanta la un turneu final.

Elvetienii au marcat rapid, in minutul 5, dupa un corner executat de Xherdan Shaqiri, Fabian Schar loveste precis cu capul, profitand de greseala in lant a defensivei albaneze. Armando Sadiku are o sansa uriasa de a egala, in minutul 31,, dar portarul Sommer respinge miraculos cu piciorul.

Pentru albanezi, misiunea a devenit aproape imposibila in minutul 36, cand Lorik Cana primeste cel de-al doilea cartonas galben, lasandu-si echipa in 10 oameni. Elvetia a dominat aceasta intalnire, avand si doua mari oportunitati de gol in situatie de unu la unu cu portarul Berisha, care a avut doua interventii de reflex in fata lui Haris Seferovic. Pe final de joc, albanezii au riscat mai mult, avand la randul lor o situatie de unu la unu cu portarul, dar Sommer intervine si de aceasta data decisiv.

Asadar, o victorie la limita a Elvetiei, care nu a impresionat dar a obtinut ce si-a propus, cele 3 puncte puse in joc. De cealalta parte, Albania a practicat un joc de aparare, avand totusi si cateva momente bune in ofensiva, demonstrand ca nu este o victima sigura la acest turneu final.

Albania – Elvetia   0-1 (0-1)