Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Franta-Albania 2-0. Victorie mult mai grea decat arata scorul

franta albania 2-0 Franta a fost aproape de o surpriza neplacuta in partida cu Albania, dar s-a impus in cele din urma cu 2-0,  cu doua goluri venite tarziu.

Pe Stade Velodrome din Marseille, Franta a jucat in cea de-a doua etapa in compania Albaniei, care pornea ca “victima” sigura in acest joc. Totusi dupa 45 de minute scorul era 0-0, albanezii jucand realmente de la egal la egal cu Franta. Au fost 4 suturi spre poarta pentru ambele echipe, dar niciuna nu a reusit sa trimita nici macar un sut pe spatiul portii.

Albanezii au avut si o uriasa sansa de gol in minutul 52, cand Ledian Memushaj a trimis periculos din cadere, Lloris fiind salvat de stalpul din stanga portii. Francezii egaleaza la bare, in minutul 69, lovitura de cap a lui Olivier Giroud lovind de asemenea stalpul portii.

Gazdele s-au napustit in atac pe final de joc, albanezii cedand in cele din urma in minutul 90. Adil Rami a centrat de pe partea dreapta, iar Antoine Griezmann trimite decisiv cu capul din 8 metri. In ultimul minut de joc, Dimitri Payet patrunde in careu si inchide tabela la 2-0, cu un sut plasat la coltul lung.

Asadar o victorie scontata a Frantei, care se impune insa mult mai greu decat arata scorul final, albanezii dand o replica puternica pana in minutul 90. Totusi evolutia buna a albanezilor ne ingrijoreaza, Romania avand doar varianta victoriei in meciul direct pentru a obtine calificarea in optimile de finala.