Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Franta-Irlanda 2-1 (0-1). Antoine Griezmann, eroul Frantei cu doua goluri marcate in repriza secunda

Antoine Griezmann Franta-Irlanda 2-1 Franta revine de la 0-1 si castiga meciul cu Irlanda, ambele goluri fiind reusite de Antoine Griezmann in repriza secunda.

Franta pornea ca mare favorita in optimi, in partida de pe Stade de Lyon contra Irlandei. Tara organizatoare a turneului final a castigat grupa A, in timp ce Irlanda s-a calificat in optimi de pe locul 3 din grupa E.

Irlandezii au facut un pressing avansat in startul partidei, obtinand si o lovitura de pedeapsa dupa doar 70 de secunde de joc,  la faultul imprudent al lui Paul Pogba la Shane Long. Robbie Brady a executat imparabil lovitura de pedeapsa si Irlanda conducea surprinzator Franta inca din minutul 2.

Gazdele s-au napustit in atac, dar haotic, fara a ameninta serios poarta lui Randolph. Singurul care a incercat ceva in ofensiva a fost Antoine Griezmann, insa portarul irlandez a retinut mingea la ambele tentative ale atacantului francez. Irlandezii s-au aparat eroic in minutele de prelungiri ale primei reprize, intrand la sacrificiu la suturile lui Dimitri Payet si Antoine Griezmann.

Francezii au jucat mai rapid dupa pauza, reusind sa intoarca soarta partidei prin acelasi Antoine Griezmann. Golul egalizator a venit in minutul 58, Griezmann finalizand cu o lovitura de cap centrarea de la Bacary Sagna. Irlandezii au primit si golul 2, in minutul 61. Fundasul Rami trimite in adancime, Giroud prelungeste cu capul la Griezmann care nu iarta din interiorul careului. Misiunea irlandezilor a devenit imposibila in minutul 66, cand fundasul Shane Duffy este eliminat dupa un fault din postura de ultim aparator la acelasi Griezmann.

Gazdele au fost aproape de 3-1, in minutul 77, la executia superba a lui Andre-Pierre Gignac, un sut plasat din afara carelui, mingea lovind bara transversala.

S-a terminat 2-1, insa francezii au trait periculos, fiind salvati de neobositul atacant Antoine Griezmann.Chiar daca nu au impresionat in prima repriza, francezii au fost rasplatiti in cele din urma pentru jocul ofensiv, in timp ce irlandezii au practicat un joc rudimentar, preferand apararea cu toata echipa in propria jumatate de teren, dupa ce au deschis scorul.

In sferturile de finala, Franta va intalni castigatoarea din partida Anglia-Islanda.