Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Islanda – Ungaria 1-1 (1-0). Ungaria egaleaza in minutul 88

Fotbal, Euro 2016: Islanda – Ungaria 1-1 (1-0). Ungaria egaleaza in minutul 88

islanda ungaria 1-1 Pe Stade Velodrome din Marseille, meciul dintre Islanda si Ungaria s-a terminat la egalitate, 1-1, maghiarii egaland in minutul 88 datorita unui autogol al fundasului islandez Birkir Sævarsson.

Ungaria venea dupa o victorie surprinzatoare cu Austria, in timp ce Islanda a smuls un punct in partida cu Portugalia.

Maghiarii au dominat copios primele 20 de minute de joc cu Islanda, avand o posesie zdrobitoare, de 70 la suta. Islandezii au raspuns prin faze rapide, avand si ocaziile cele mai periculoase. In minutul 32, Johan Gudmundsson suteaza cu latul din unghi, dar portarul Gabor Kiraly intervine salvator cu piciorul. Acelasi Kuraly avea sa fie demon pentru echipa sa, in minutul 38, cand scapa mingea din maini dupa un corner, iar islandezii primesc lovitura de pedeapsa dupa faultul lui Kadar la Gunnarsson.  Gylfi Sigurdsson a executat impecabil si Islanda conducea aparent surprinzator dupa primele 45 de minute de joc.

In repriza a doua, Ungaria a atacat in valuri la poarta Islandei, dar le-a lipsit omul de gol. Balazs Dzsudzsak a avut doua lovituri libere executate pe poarta, dar de fiecare data Hannes Halldorsson a aparat. Presiunea maghiarilor avea sa dea roade in minutul 88, cand Nemanja Nikolic a centrat de pe partea dreapta si Birkir Sævarsson (foto) trimite nefericit din 2 metri in propria poarta.

Islandezii au avut ocazia sa castige meciul in ultimul minut de prelungiri, dar sutul puternic al lui Eidur Gudjohsen este respins de apararea maghiara.

Meciul s-a incheiat la egalitate, Ungaria ramanand pe primul loc in grupa cu 4 puncte, in timp ce Islanda nu s-a facut de ras la acest turneu final, avand doua puncte. In ultima etapa, Ungaria va intalni Portugalia iar Islanda va juca impotriva Austriei.

Islanda – Ungaria 1-1 (1-0)
Gylfi Sigurdsson ’39 (pen) – Birkir Sævarsson ’88 (autogol)

Posesia mingii: 33% – 67%

Suturi spre poarta: 5-12

Suturi pe poarta: 2-4