Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Italia-Belgia 2-0 (1-0). Giaccherini si Pelle au marcat pentru “squadra azzura”

euro italia belgia 2-0 Italia a facut un meci mare la debut sau la Euro, invingand cu 2-0 puternica nationala a Belgiei.

Luni seara, pe Stade de Lyon, Italia si Belgia s-au intalnit in cel de-al doilea meci al grupei E, jocul fiind considerat derby-ul grupei. Italienii au facut un joc foarte bun din punct de vedere tactic, pressing-ul inaintat punandu-i in dificultate pe belgieni.

Giaccherini si-a ametit adversarii, italianul reusind si sa deschida scorul in minutul 32. Fundasul central Leonardo Bonucci trimite o pasa lunga din propria jumatate de teren, Giaccherini face un stop perfect si il invinge cu calm pe Thibaut Courtois.

Belgienii forteaza imediat dupa pauza, avand cea mai mare ocazie de gol prin Romelu Lukaku, pe contraatac, dar atacantul belgian trimite peste poarta din pozitie favorabila. Italienii au facut un joc bun pe faza de aparare, dar au si atacat atunci cand au avut ocazia. In cel de-al treilea minut de prelungire, pe contraatac, Pelle inchide meciul, reusind un sut vole din 7 metri, din pasa lui Antonio Candreva.

Asadar, Italia obtine o victorie importanta, dar jocul facut o transforma intr-o candidata la fazele superioare ale turneului.

Belgia – Italia   0-2 (0-1)
Emanuele Giaccherini ’32, Graziano Pelle ’90+3

Belgia: Courtois – Ciman (Carrasco ’75), Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen, Witsel, Nainggolan (Mertens ’62), De Bruyne, Fellaini, Hazard, Lukaku (Origiat ’73). Antrenor: Marc Wilmots.

Italia: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini, Candreva, Parolo, De Rossi (Motta ’78), Giaccherini, Darmian (De Sciglio ’59), Pellè, Eder (Immobile ’75). Antrenor:  Antonio Conte.

Posesia mingii: 56%-44%

Suturi spre poarta: 18-11

Suturi pe poarta: 2-5