Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Italia-Irlanda 0-1, Suedia-Belgia 0-1. Irlanda se califica in optimi cu un gol marcat in minutul 85

Irlandezii au castigat la limita cu Italia, asigurandu-si calificarea in optimile de finala cu un gol marcat in minutul 85. Belgienii au invins Suedia si au terminat grupa pe locul 2.

irlanda italia 1-0 Pe Stade Pierre Mauroy din Lille, Italia a intalnit Suedia, partida fiind arbitrata de Ovidiu Hategan (centru), Octavian Sovre, Sebastian Gheorghe (asistenti), Alexandru Tudor si Sebastian Coltescu (aditionali). Antonio Conte nu a jucat cu titularii, Italia avand asigurat locul 1 dupa primele doua meciuri disputate. De cealalta parte, Irlanda avea doar varianta victoriei pentru a se califica in optimi. Prima repriza a fost dominata de Italia, in timp ce irlandezii au incercat golul decisiv in repriza secunda. Golul a venit in cele din urma in minutul 85, eroul Irlandei fiind Robbie Brady.  Wes Hoolahan reuseste o centrare perfecta iar Robbie Brady finalizeaza cu o lovitura de cap, profitand si de iesirea aiurea a portarului Salvatore Sirigu. Acesta avea sa fie si scorul final, Irlanda calificandu-se in optimi de pe locul 3, adversara fiind tara organizatoare, Franta.

belgia suedia 1-0 In celalalt joc din grupa, Belgia avea nevoie de un singur punct in partida cu Suedia, timp ce scandinavii erau obligati sa invinga pentru a se califica in optmi.  Meciul a fost controlat de belgieni, desi Suedia a fost periculoasa in cateva randuri. Kevin De Bruyne a fost “motorul” in ofensiva, belgianul remarcandu-se si in aparare, scotand o minge periculoasa de pe linia portii. Singurul gol al intalnirii a fost marcat de Radja Nainggolan, in minutul 84, cu o executie superba la coltul lung, beneficiind si de devierea nefericita a lui Erkan Zengin. S-a terminat 1-0 pentru Belgia, care se califica in optimi depelocul 2 in grupa. Suedia paraseste competitia, acesta fiind si ultimul joc al lui Zlatan Ibrahimovic, atacantul anuntandu-si retragerea dela echipa nationala.