Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Italia-Suedia 1-0. Eder a marcat golul victoriei in minutul 88

italia suedia 1-0 Italia a obtinut cea de-a doua victorie consecutiva la acest turneu final, invingand la limita Suedia, singurul gol al intalnirii fiind marcat de Eder in minutul 88.

Italienii aveau 3 puncte in grupa E, dupa victoria din prima etapa cu Belgia, in timp ce Suedia a obtinut doar un punct in partida cu Irlanda.

Vineri dupa amiaza, pe “Stadium de Touluse” Italia si Suedia s-au intalnit in cadrul etapei a-II-a a grupei E. Prima repriza a fost anosta, cele doua formatii avand doar doua suturi spre poarta, doar Italia nimerind o data cadrul portii.

Repriza a doua a fost mai animata, fiind controlata de italieni. Prima mare ocazie a venit de abia in minutul 82, cand Marco Parolo a trimis cu capul la coltul scurt, din centrarea lui Emanuele Giaccherini, portarul suedez  Andreas Isaksson fiind salvat de bara transversala.

Jocul ofensiv al italienilor a dat roade in minutul 88, Eder marcand singurul gol al intalnirii. Chellini a executat lung o aruncare de la margine de la jumatatea terenului, Zaza a trimis cu capul catre Eder, iar atacantul a marcat de la marginea careului cu un sut plasat la coltul lung.

Partida s-a incheiat cu victoria la limita a Italiei, fiind echipa care a indraznit mai mult in aceasta partida. De mentionat lipsa de forta in ofensiva a suedezilor, care nu au reusit nici macar un sut pe poarta in doua meciuri disputate la acest turneu final.

Cu aceasta victoria, Italia are asigurata prezenta in optimile de finala, in timp ce Suedia are nevoie de victorie in ultima etapa, cu Belgia.