Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Polonezii sunt in sferturile de finala! Elvetia-Polonia 1-1, 4-5 dupa loviturile de departajare

polonia elvetia optimi de finala euro 2016 Polonezii s-au calificat in sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal, meciul cu Elvetia din optimi fiind decis la loviturile de departajare.

Sambata dupa-amiaza, pe Stade Geoffroy Guichard din Saint-Etienne, s-a disputat primul joc din optimile de finala ale Campionatului European, intre Elvetia si Polonia.

Polonezii au inceput in forta, avand prima ocazie de gol chiar in primul minut de joc. Robert Lewandowsk este blocat in-extremis de portarul Sommer, mingea ajunge la Arkadiusz Milik, dar atacantul trimite peste poarta din pozitie favorabila.

Polonezii au fost periculosi prin actiuni rapide de atac, in timp ce elvetienii s-au remarcat la fazele fixe. In minutul 39 s-a marcat si primul gol, dupa un contraatac letal al polonezilor. Actiunea a pornit de la portarul Fabianski care a degajat rapid, Kamil Grosicki a avut o incursiune pe partea stanga, iar centrarea sa ajunge la Jakub Blaszczykowski, polonezul trimitand mingea in plasa printre picioarele portarului elvetian. Desi elvetienii au avut mai mult posesia, 56 la suta, polonezii conduceau dupa primele 45 de minute cu 1-0.

Repriza secunda a fost mai animata, elvetienii fiind nevoiti sa joace ofensiv. Xherdan Shaqiri are prima oportunitate de gol in minutul 50, dar sutul sau din afara careului este respins de sub bara transversala de Fabianski. Polonezii au raspuns rapid in minutul 53, prin acelasi Jakub Blaszczykowski, fiind nevoie de interventia de reflex a portarului Sommer. Polonezii au preferat sa ramana in defensiva, elvetienii controland jocul pana la final. Haris Seferovic a fost aproape de egalare , in minutul 79, cu un sut din interiorul careului la coltul lung, portarul Fabianski fiind salvat de bara transversala.

Acelasi Fabianski se recunoaste invins in minutul 82, Elvetia reusind egalarea printr-o executie superba a lui Xherdan Shaqiri. Mijlocasul s-a remarcat cu o executie dificila, o reluare imparabila din foarfeca la coltul scurt. S-a terminat 1-1 si partida a avut nevoie de prelungiri.

Elvetienii au dominat copios in cele 30 de minute suplimentare, avand o ocazie uriasa in minutul 112, lovitura de cap a lui Eren Derdiyok fiind respinsa in-extremis de portarul polonez. Nu s-a marcat nici in prelungiri, jocul fiind decis la loviturile de departajare.

Stephan Lichtsteiner a inscris prima lovitura de departajare, fiind urmat de polonezul Robert Lewandowski. Cea de-a doua lovitura de la 11 metri pentru elvetieni a fost executata de Granit Xhaka, dar mijlocasul trimite aiurea pe langa poarta. Arkadiusz Milik, Xherdan Shaqiri, Kamil Glik, Fabian Schar, Jakub Blaszczykowski si Ricardo Rodriguez au marcat, lovitura decisiva apartinandu-i lui Grzegorz Krychowiak. Polonezul a executat cu “sange rece” si Polonia se impune in optimi cu 5-4 la loviturile de departajare.

Pentrun polonezi este prima victorie intr-un joc eliminatoriu de la un turneu final, in sferturi trupa lui Robert Lewandowski urmand sa intalneasca pe castigatoarea din intalnirea Croatia-Portugalia.

Elvetia-Polonia 1-1 (0-1), 4-5 dupa loviturile de departajare