Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Portugalia devine campioana europeana pentru prima data in istorie! Franta-Portugalia 0-1 dupa 120 de minute de joc

portugalia campioana europeana de fotbal Portugalia devine pentru prima data campioana europeana, dupa ce a trecut in finala de Franta, singurul gol al partidei fiind marcat de Eder in minutul 109.

Daca Franta era vazuta ca mare favorita inca de la startul turneului final, Portugalia a avut un inceput ezitant, dar s-a descurcat foarte bine in fazele eliminatorii. Portugalia nu a mai batut Franta in intalnirile directe din anul 1975.

Prima ocazie din finala de pe Stade de France a apartinut gazdelor, in minutul 9, cand Antoine Griezmann a trimis la coltul scurt, dar Rui Patricio a intervenit salvator. Lucrurile aveau sa se complice pentru Portugalia, capitanul Ronaldo parasind terenul in lacrimi in minutul 25. Portughezul a acuzat o accidentare la genunchi, dupa un contact avut mai devreme cu Dimitri Payet.

Au fost putine actiuni periculoase in prima repriza chiar daca francezii au dominat la posesie (55%-45%) si suturi pe poarta (3-0),  Cele doua echipe au oferite putine momente spectaculoase si in repriza secunda, insa  jocul a fost mult mai animat din minutul 70.

Rui Patricio este nevoit sa intervina inca o data, in minutul 74, la sutul lui Olivier Giroud. Prima actiune periculoasa a portughezilor a venit de abia in minutul 80, cand Nani trimite surprinzator spre poarta, Hugo Lloris scoate mingea de sub transversala, iar pe recuperare Quaresma incearca o foarfeca, Lloris intervenind si de aceasta data.

Franta a fost aproape sa dea lovitura in minutul 2 de prelungiri, la sutul  din unghi al lui Andre-Pierre Gignac, dar mingea loveste bara laterala. Asadar scorul a ramas de 0-0 dupa 90 de minute de joc, fiind nevoie de doua reprize de prelungiri.

Portughezii au jucat cu totul altceva in prelungiri, avand si ocaziile cele mai periculoase.Mai intai, Eder trimite periculos cu capul, dar Lloris retine. In minutul 107, Raphael Guerreiro trimite periculos din lovitura libera, dar mingea loveste bara transversala. Singurul gol al finalei s-a marcat in minutul 109, Eder finalizand pentru Portugalia cu un sut in forta, din afara careului, la coltul scurt.

Francezii nu au reusit golul egalizator si Portugalia devine campioana europeana dupa 120 de minute de joc. Chiar si fara Cristiano Ronaldo, portughezii nu au cedat si au luptat pana la fluierul final.

Portugalia devine campioana europeana cu un bilant unic in istoria turneelor finale,  avand doar o victorie in timpul regulamentar de joc, din 7 partide disputate.