Home » Fotbal, International » Fotbal Euro, 2016: Romania-Albania 0-1, Franta-Elvetia 0-0. Terminam grupa pe ultimul loc

Duminica seara s-a decis soarta Romaniei la acest turneu final, tricolorii pierzand la limita cu Albania. Romania termina dezamagitor acest turneu final, cu doar un punct din 3 paride.

romania albania 0-1 In jocul de pe Stade de Lyon. Romania avea nevoie de o victorie in fata Albaniei, la orice scor, pentru a se califica in optimi. Tricolorii au trecut in ofensiva inca din primele minute, Stancu avand o buna oportunitate de gol, sutul sau din afara careului fiind respins cu greu de portarul Etrit Berisha. Albanezii au prins curaj in ofensiva, avand o buna oportunitate de gol in minutul 35, sutul din unghi al lui Ledian Memushaj fiind respins in corner de Tatarusanu. Indrazneala albanezilor avea sa dea roade in minutul 43, Amando Sadiku marcand cu o lovitura de cap, dupa iesirea aiurea a lui Tatarusanu. De mentionat ca portarul nationalei a gresit la doua goluri din cele 3 primite de Romania la acest turneu final. In repriza secunda, Anghel Iordanescu ii introduce pe teren pe Sanmartean, Torje si Andone, dar Romania are prima ocazie cu adevarat mare de gol de abia in minutul 76. A fost o actiune rapida de atac, Florin Andone a sutat in forta din unghi, dar mingea a lovit bara transversala. Albanezii s-au aparat bine si in ultimul sfert de ora, Romania pierzand la limita in ultimul joc din grupa. Un rezultat neasteptat privind istoricul celor doua formatii, dar just tinand cont de evolutia meciului de duminica seara, Romania neavand solutii pe plan ofensiv. De fapt, singurule goluri  marcate au fost reusite de la punctul cu var, ambele de Bogdan Stancu. Parasim Campionatul European de pe ultimul loc in grupa, cu doar un punct (si acela obtinut chinuit) in 3 meciuri.

franta elvetia 0-0 Pe Stade Pierre Mauroy din Lille s-a disputat si cel de-al doilea joc al grupei intre Franta si Elvetia, Francezii erau deja calificati, avand 6 puncte dupa primele doua etape, fiind de ajuns un egal in ultima etapa pentru a castiga grupa. Pogba a fost omul numarul 1 al francezilor in prima repriza, mijlocasul lui Juventus incercand de unul singur sa bata Elvetia. Pogba a avut 3 actiuni periculoase, ultima fiind si ocazia reprizei, in minutul 28. Mijlocasul a trimis puternic, dar portarul Yann Sommer este salvat de bara transversala. Francezii au mai bifat o bara transversala in acest joc, prin Dimitri Payet, in minutul 76. S-a terminat 0-0, rezultat ce multumeste ambele formatii, Franta castigand grupa, in timp ce Elvetia se califica de pe locul 2, cu 5 puncte.