Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Rusia-Slovacia 1-2 (0-2)

Fotbal, Euro 2016: Rusia-Slovacia 1-2 (0-2)

hamsik slovacia rusia 2-1 Slovacia a obtinut prima victorie la un turneu final de campionat european, impunandu-se la limita in fata Rusiei, cu 2-1.

Pe Stade Pierre Mauroy – Lille, Rusia si Slovacia s-au intalnit in primul joc din cea de-a doua etapa a grupei B. Rusii au obtinut in-extremis un egal in prima partida cu Anglia, in timp ce Slovacia a pierdut la limita meciul cu Tara Galilor 1-2.

Rusia a dominat teritorial meciul cu Slovacia, dar nu a reusit sa marcheze in prima repriza. Fedort Smolov a avut cea mai mare ocazie a rusilor, in minutul 28, dar sutul sau puternic din afara careului a trecut putin pe langa poarta lui Matus Kozacik.

In schimb, slovacii n-au iertat, deschizand scorrul in minutul 32. Marek Hamsik dat o pasa lunga ce a debusolat defensiva rusilor, iar Vladimír Weiss marcheaza din interiorul careului, cu un sut cu latul la coltul lung. Slovacii au mai marcat inca o data in minutul 45, dupa un corner executat de Weiss, Marek Hamsik (foto) reusind o executie superba din afara careului, la vinclu, mingea lovind si stalpul portii lui Akinfeev.

In repriza a doua, Rusia a dominat copios, reusind sa reduca din diferenta in minutul 80. Shatov a centrat de pe partea stanga, iar Denis Glushakov a marcat cu o lovitura de cap de la aproximativ 9 metri.

Pe final, rusii s-au napustit la poarta lui Matus Kozacik, dar slovacii au rezistat eroic si se impun la limita cu 2-1.

Rusia-Slovacia   1-2 (0-2)