Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Rusia-Tara Galilor 0-3, Anglia-Slovacia 0-0. Tara Galilor a castigat grupa B

In ultima etapa a grupei B, Tara Galilor a facut scor cu Rusia, castigand grupa cu 6 puncte. In celalalt joc, Anglia si-a asigurat calificarea in optimi de pe locul 2, dupa egalul cu Slovacia.

tara galilor rusia 3-0 La Touluse s-a disputat partida dintre Tara Galilor si Rusia.Galezii aveau 3 puncte dupa doua meciuri, in timp ce Rusia a strans doar un punct prin egalul din prima etapa cu Anglia. Galezii au jucat bine in ultima etapa a grupei B, deschizand rapid scorul prin Aaron Ramsey cu un lob peste portarul Akinfeev, beneficiind si de pasa de exceptie a lui Joe Allen. In minutul 20 era deja 2-0,  Neil Taylor a sutat de doua ori la poarta, a ratat prima oportunitate in fata lui Akinfeev, dar mingea a revenit tot la el si galezul nu a mai iertat a doua oara. Gareth Bale s-a zbatut mult in prima repriza, a creat actiuni pentru coechipieri, avand si cateva executii la finalizare, insa fara a modifica tabela. Totusi, jucatorul lui Real Madrid a marcat in repriza secunda, cu o executie de finete la coltul lung, din pasa lui Aaron Ramsey. Gareth Bale devine si golgheterul competitiei, cu 3 goluri, cate unul inscris in fiecare etapa. Tara Galilor a invins cu 3-0, dar a impresionat mai ales prin jocul prestat, rusii neavand raspuns la ritmul impus de galezi. Cu acest rezultat, Tara Galilor si-a asigurat si locul 1 in grupa, cu 6 puncte.

Rusia – Tara Galilor   0-3 (0-2)
Aaron Ramsey ’11, Neil Taylor ’20, Gareth Bale ’67

anglia slovacia 0-0  In celalalt joc al grupei, pe Stade Geoffroy Guichard din Saint-Etienne, s-au intalnit Anglia si Slovacia. Englezii erau lideri dupa doua etape, cu 4 puncte, in timp ce slovacii aveau nevoie macar de un punct pentru a spera la calificare in optimi de pe locul 3.

Roy Hodgson a facut cateva modificari in echipa de start, lasandu-i pe banca pe Wayne Rooney si Harry Kane. Englezii au dominat jocul, dar nu au reusit sa marcheze in poarta Slovaciei. Prima oportunitate de gol a apartinut lui Jamie Vardy, dar sutul acestuia este respins de portarul Matus  Kozacik. Acelasi Kozacik  a fost salvatorul Slovaciei, la sutul in forta al lui Adam Lallana, portarul slovac fiind desemnat si omul meciului. S-a terminat 0-0, rezultat care asigura calificarea Angliei, in timp ce Slovacia asteapta si jocul rezultatelor pentru a afla daca a prins un loc din cele 4 disponibile de pe locul 3 care asigura calificarea in optimi.

Anglia – Slovacia   0-0

Clasament final: 1) Tara Galilor 6 p.; 2) Anglia 5 p.; 3) Slovacia 4 p.; 4) Rusia 1 p.;