Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Spania-Cehia 1-0 (0-0). Pique marcheaza in minutul 87

Fotbal, Euro 2016: Spania-Cehia 1-0 (0-0). Pique marcheaza in minutul 87

spania cehia 1-0 Campioana europeana en-titre s-a impus cu greu la debut, singurul gol al intalnirii find marcat de Gerard Pique in minutul 87.

Luni dupa-amiaza, pe stadionul Municipal din Toulouse, s-a desfasurat cel de-al doilea joc al grupei D, intre Spania si Cehia.

Spania a incercat sa-si faca jocul caracteristic de pase, dar nu a reusit sa marcheze in prima repriza. Au fost 3 oportunitati, de gol, de fiecare data Petr Cech a intervenit salvator la suturile lui Alvaro Morata, Jordi Alba si David Silva.

Cehia nu a riscat in ofensiva preferand acelasi joc de aparare si in repriza secunda. Desi a avut o posesie prelungita a mingii, ibericilor le-a lipsit omul de gol. In minutul 77, Artiz Aduriz a incercat o executie pretentioasa, dar reluarea sa din foarfeca nu a nimerit cadrul portii. Se parea ca Cehia poate scoate un egal in aceasta partida, dar Spania reuseste sa marcheze in minutul 87. Andres Iniesta a centrat de pe partea stanga, iar fundasul Pique apare la finalizare, marcand cu capul la coltul scurt din 5 metri.

Cehii au incercat egalarea pe final, dar sutul in forta al lui Vladimir Darida este respins de David de Gea. Spania se impune la limita, iar in etapa urmatoare va intalni Turcia, echipa ce a pierdut in primul joc, cu 0-1, in fata Croatiei.

Spania – Cehia  1-0 (0-0)
Gerard Pique ’87

Spania: de Gea – Juanfran, Piqué, Ramos, Alba, Fabregas (Thiago Alcantara ’70), Busquets, Iniesta, Silva, Morata (Aduriz ’62), Nolito (Pedro ’82). Antrenor: Vicente del Bosque.

Cehia: Cech – Kaderabek, Sivok, Hubnik, Limbersky, Darida, Plasil, Gebre Selassie (Sural ’86), Rosicky (Pavelkaat ’88), Krejci, Necid (Lafata ’75). Antrenor: Pavel Vrba .

Posesia mingii: 67%-33%

Suturi spre poarta: 17-7

Suturi pe poarta: 5-3