Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Tara Galilor – Slovacia 2-1. Gareth Bale si Robson-Kanu au marcat pentru galezi

tara galilor slovacia 2-1 In meciul tarilor debutante la turneul final al Campionat European, Tara Galilor s-a impus cu 2-1, golul victoriei fiind reusit in minutul 81 de  Robson-Kanu.

In primul joc al grupei B, Tara Galilor si Slovacia s-au intalnit pe Stade de Bordeaux, ambele echipe fiind debutante in aceasta competitie.

Prima mare ocazie a apartinut slovacilor, prin vedeta Marek Hamsík, dar sutul acestuia este respins din apropierea liniei portii de Ben Davies. Primul gol al meciului a apartinut galezilor, marcatorul fiind jucatorul lui Real Madrid, Gareth Bale. Galezul a executat o lovitura libera de pe partea dreapta, sutul sau pe centrul portii surprinzandu-l pe neinspiratul portar Kozacik.

Slovacii nu au renuntat la lupta, reusind egalarea in minutul 61, prin nou intratul Duda. Mak a reusit o incursiune pe partea dreapta, iar Duda finalizeaza la coltul scurt de la aproximativ 12 metri. Totusi, victoria avea sa apartina galezilor, golul decisiv fiind marcat in minutul 81 de Robson Kanu,  cu un sut la coltul scurt deviat de fundasul Durika.

Galezii se impun la limita si asteapta meciul doi din aceasta grupa, cel in compania Angliei, in timp ce Slovacia va intalni Rusia.

Tara Galilor – Slovacia   2-1 (1-0)