Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Ucraina – Irlanda de Nord 0-2 (0-0)

Fotbal, Euro 2016: Ucraina – Irlanda de Nord 0-2 (0-0)

irlanda de nord -ucraina 2-0 Irlanda de Nord s-a impus cu 2-0 in meciul cu Ucraina, prin golurile marcate de Gareth McAuley (min. 49) si Niall McGinn (min. 90+6).

Partida dintre Ucraina si Irlanda de Nord s-a desfasurat joi seara pe Stade de Lyon. Cele doua echipe au pierdut la debutul lor la Euro 2016, desi Ucraina a pus probleme serioase Germaniei, campioana mondiala in exercitiu.

Ucrainienii au dominat la capitolul posesie in prima repriza, dar scorul a ramas 0-0 dupa primele 45 de minute de joc.

Imediat dupa pauza, nord-irlandezii dau lovitura, marcand in minutul 49. A fost o centrare perfecta din lovitura libera a lui Oliver Norwood, iar Gareth McAuley nu a iertat din preajma careului mic, marcand cu o lovitura de cap la coltul lung.

Partida a avut si un moment neobisnuit , arbitrul intalnirii Pavel Kralovec intrerupand meciul pentru cateva minute din cauza ploii cu grindina.

Ucrainienii au incercat egalarea, cea mai buna oportunitate aparatinandu-i lui Viktor Kovalenko, sutul sau in forta trecand putin pe langa poarta lui Michael McGovern. Pe final, ucrainienii nu au mai rezistat fizic, iar nord-irlandezii au marcat inca o data, in cel de-al 6-lea minut de prelungiri. Stuart Dallas a sutat puternic din centrarea lui Josh Magennis, Andriy Pyatov respinge in fata, iar Niall McGinn trimite cu calm la coltul scurt.

Nord-irlandezii intra in istoria competitiei, fiind la prima lor victorie la un turneu final de campionat european. Ucraina ramane cu 0 puncte si se poate califica doar printr-un miracol, daca va invinge in ultima etapa si va termina intre primele 4 echipe cu cel mai bun punctaj de pe locul 3.