Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Ungaria- Portugalia 3-3, Islanda-Austria 2-1. Portugalia se califica in optimi de pe locul 3 in grupa si Ronaldo intra in istorie

Meci de poveste in ultima etapa a grupei F, intre Ungaria si Portugalia, incheiat cu scorul de 3-3. Cristiano Ronaldo a fost salvatorul Portugaliei, cu doua goluri si o pasa decisiva, fiind si primul jucator care marcheaza la 4 turnee finale de Campionat European. Islanda a obtinut prima victorie la un turneu final si termina grupa pe locul 2.

portugalia-ungaria 3-3 Pe Stade de Lyon, Portugalia a intalnit Ungaria, un meci vital pentru trupa lui Ronaldo, care avea doar doua puncte dupa doua etape disputate. Ungaria, pe departe revelatia turneului final, a dat o replica puternica portughezilor. Maghiarii au deschis scorul un minutul 19, cu o executie superba a lui Zoltan Ghera, stop pe piept si sut la coltul lung din afara careului. La acest scor, Portugalia era eliminata din competitie, singura varianta fiind atacul. Golul egalizator a venit in minutul 42, Ronaldo fiind responsabil cu pasa decisiva la Nani, iar acesta inscrie cu un sut la coltul scurt. Repriza secunda avea sa fie si mai spectaculoasa cu doua goluri marcate de fiecare echipa. Dzsudzsak a marcat pentru 2-1 in minutul 47, cu o executie din lovitura libera, beneficiind si de devierea nefericita a lui Andre Gomes. Doar 3 minute mai tarziu, Portugalia egaleaza din nou, dupa centrarea lui Joao Mario iar la finalizare s-a aflat Cristiano Ronaldo, care a marcat spectaculos cu calcaiul. De mentionat ca Ronaldo intra in istoria acestei competitii, fiind primul jucator care marcheaza la 4 turnee finale de Campionat European. Thriller-ul a continuat iar maghiarii au condus pentru a treia oara in acest meci, marcator fiind acelasi Dzsudzsak, tot dupa o lovitura libera. Mingea este respinsa de zid, dar ajunge tot la capitanul Ungariei care puncteaza cu un sut la coltul lung. Si de aceasta data mingea a fost deviata nefericit de un portughez, ghinionistul fiind Nani. Portughezii nu s-au descurajat nici de aceasta data, reusind pentru a treia oara egalarea. Quaresma, proapsat introdus pe teren, a centrat de pe partea dreapta si Ronaldo marcheaza cu o lovitura de cap. Maghiarii au fost aproape sa conduca pentru a patra oara in acest joc, in minutul 64, dar mingea trimisa de Akos Elek loveste bara laterala. Desi a fost cel mai frumso meci de la acest turneu final, din minutul 75 ritmul s-a taiat, fiind mai mult un joc de pase, fara ca echipele sa mai atace periculos. S-a terminat 3-3 iar Ungaria castiga grupa cu 5 puncte. In optimi va merge si Portugalia, de pe locul 3, cu 3 rezultate de egalitate din 3 meciuri.

Ungaria – Portugalia   3-3 (1-1)
Zoltan Gera ’19, Balazs Dzsudzsak ’47, ’55 – Nani ’42, Cristiano Ronaldo ’50, ’62

islanda austria 2-1 In celalalt joc din etapa a treia, pe Stade de France, s-au intalnit Islanda si Austria. Islanda a inregistrat doua rezultate de egalitate la acest turneu final, in timp ce Austria avea doar un punct dupa doua meciuri. Islandezii au jucat si de aceasta data cu inima, reusind un rezultat mare. Nordicii au avut o prima oportunitate de gol in minutul 2, la sutul lui Johann Berg Gudmundsson, mingea lovind bara transversala. Golul a venit pentru islandezi, in minutul 18, Jon Dadi Bodvarsson marcand cu un sut din cadere. Austriecii au atacant furibund, reusind egalarea in repriza secunda. Alessandro Schopf a intrat in minutul 46 si a marcat golul de 1-1 in minutul 60, cu un sut cu stangul din interiorul careului. Austria a atacat in valuri pana in minutul 4 de prelungiri, cand islandezii aveau sa marcheze golul victoriei. A fost o minge pierduta in atac de Austria, iar Islanda reuseste un contraatac letal, la finalizare fiind Arnor Ingvi Traustason. S-a terminat 2-1, o victorie istorica pentru Islanda, prima la un turneu final, care aduce si prima prezenta in optimile de finala. Islanda va intalni Anglia in optimi, echipa ce a terminat pe locul 2 in grupa B.

Islanda – Austria   2-1 (1-0)
Jon Dadi Bodvarsson ’18, Arnor Ingvi Traustason ’90+4 – Alessandro Schopf ’60

Clasament final, grupa F: 1) Ungaria 5 p.; 2) Islanda 5 p.; 3) Portugalia 3 p.; 4) Austria 1 p.;