Home » Fotbal, International » Fotbal, Europa League: Vezi rezultatele din sferturile de finala, prima mansa! Echipa lui Mircea Lucescu s-a impus in deplasare

"Borussia Dortmund v Liverpool - UEFA Europa League Quarter Final: First Leg" In prima mansa din sferturile de finala Europa League, Borussia Dortmund si Liverpool au terminat nedecis, 1-1, iar echipa pregatita de Mircea Lucescu s-a impus in deplasarea de la Braga, cu 2-1.

Joi seara, in cel mai asteptat meci din sferturile de finala, Dortmund-Liverpool. Jurgen Kloop si-a intalnit fosta echipa, jocul fiind aprig disputat. Desi Dortmund a dominat in prima repriza, cei care au marcat au fost oaspetii, prin Divock Origi, atacantul belgian punctand in minutul 36. Imediat dupa pauza, gazdele reusesc egalarea, Mats Hummels reluand decisiv cu capul din 6 metri, dupa o faza fixa. A fost si o faza extrem de spectaculoasa a oaspetilor, cu 3 suturi pe poarta intr-un singur minut, dar de fiecare data Roman Weidenfeller a intervenit providential. S-a terminat 1-1,  dar cu multe actiuni spectaculoase la cele doua porti.

Echipa pregatita de Mircea Lucescu s-a impus in deplasarea de la Braga, Rakitskiy si Ferreyra marcand pentru Sahtior Donetk, in timp ce pentru gazde a inscris Wilson Eduardo, in minutul 89.