Home » Fotbal, International » Fotbal: Italia – Romania 2-2 (0-1). Tricolorii au egalat in minutul 88

Fotbal: Italia – Romania 2-2 (0-1). Tricolorii au egalat in minutul 88

fotbal Nationala Romaniei de fotbal masculin a terminat la egalitate amicalul disputat cu Italia, 2-2, golurile tricolorilor fiind reusite de Bogdan Stancu (min.8) si Florin Andone (min. 88).

Marti seara, Romania a intalnit o forta in fotbalul mondial, Italia, meciul avand loc in Bologna.

Tricolorii au deschis scorul in minutul 8, prin Bogdan Stancu, atacantul profitand de o greseala a lui Barzagli si marcand cu un sut de la aproximativ 11 metri. Desi gazdele au dominat teritorial, nu s-a mai marcat pana la pauza, tricolorii plecand la cabine cu avantaj minim.

Presiunea italienilor a crescut in repriza secunda, iar arbitrul intalnirii acorda penalty dupa intrarea imprudenta a lui Grigore la Eder. Marchisio suteaza imparabil de la punctul cu var, iar Italia egaleaza in minutul 56. Tot echipa gazda avea sa marcheze in minutul 65, la reluarea cu capul a lui Gabbadini din centrarea lui Marchisio.

Tricolorii au atacat pe final de meci, reusind golul egalizator in minutul 88. Sirigu, intrat in poarta gazdelor in locul lui Buffon, respinge neconvingator la reluarea cu capul a lui Chiriches, iar Florin Andone egaleaza cu un sut din 3 metri. De mentionat ca tanarul atacant a intrat pe teren in minutul 68 in locul lui Gabriel Torje.

Scorul se termina 2-2, iar Romania “smulge” in extremis o remiza pe pamant italian. In cele 17 confruntari dintre Italia si Romania, tricolorii au obtinut doar doua victorii si 5 remize, pierzand de 10 ori, golaverajul fiind net in favoarea italienilor, 28-14.

Romania: Tatarusanu – Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat (Filip ’82), Pintilli (Prepelita ’68), Hoban, Torje (Andone ’68), Budescu (Maxim ’46), Stancu (Ivan ’84), Keseru (Sanmartean ’46).