Home » Fotbal, International » Fotbal: Juventus remizeaza la Real Madrid si se califica in finala Champions League

real madrid - juventus 1-1 In cea de-a doua semifinala disputata, Real Madrid nu a reusit sa invinga pe Juventus, iar formatia italiana va juca finala Champions League cu Barcelona.

Mirecuri seara, Real Madrid avea nevoie de o victorie doar cu 1-0 pe Santiago Bernabeu pentru a-si asigura prezenta in finala Ligii Campionilor, dupa ce formatia iberica a pierdut in deplsare, in prima mansa, cu 1-2.

Dupa doar 22 de minute de joc, James Rodriguez este faultat in careu de Chiellini, arbitrul Jonas Eriksson dictand lovitura de la 11 metri. Cristiano Ronaldo marcheaza cu un sut puternic pe mijlocul portii, iar la acest scor madrilenii erau calificati in marea finala. De mentionat ca portughezul Ronaldo a ajuns la 77 de goluri marcate in Champions League, la fel ca argentinianul Lionel Messi.

Italienii nu au raspuns in prima parte a jocului, plecand la cabine cu acest dezavantaj minim pe tabela. In repriza secunda, fostul jucator al lui Real Madrid, Alvaro Morata, are un moment de inspiratie in minutul 57, cand face o preluare pe piept si suteaza cu pamantul, iar Iker Casillas doar atinge mingea in drumul spre propria plasa. Madrilenii pun presiune in atac, dar nu reusesc sa marcheze prin Bale si Rodriguez,  partida terminandu-se cu scorul de 1-1.

Asadar campioana Italiei se impune cu 3-2 in dubla mansa si va intalni Barcelona in finala competitiei. Ultima finala de Champions League pentru Juventus a avut loc in 2003, dar pierduta la loviturile de departajare in fata marei rivale AC Milan.