Home » Fotbal, National » Fotbal, Liga 1: Dinamo-Petrolul 2-0 (1-0). Essombe si Gnohere au marcat pentru gazde

dinamo bucuresti Dinamo a invins pe teren propriu formatia Petrolul Ploiesti, prin golurile marcate de cei doi atacanti, Essombe si Gnohere.

Sambata seara, pe stadionul “Stefan cel Mare”, Dinamo a intalnit formatia Petrolul Ploiesti, in cadrul etapei a-VIII-a a Ligii 1.

A fost partida de debut in Liga 1 a camerunezului Marcel Essombe, Mireca Rednic preferandu-l in locul francezului Harlem Gnohere.

Senegalezul si-a facut simtita prezenta in teren, avand 3 oportunitati de a marca, golul venind la cea de-a treia incercare, in minutul 19. A fost o actiune pornita de capitanul Vojnovic, acesta verticalizand la Rotariu, care trimite spre poarta, mingea este respinsa de Pecanha, iar Essombe urmareste mingea si marcheaza cu o lovitura de cap. Gazdele au dominat teritorial prima repriza, dar primele 45 de minute s-au incheiat cu avantajul la limta, 1-0.

In repriza secunda, Dinamo a mai marcat o data, de aceasta data prin Gnohere, atacantul francez intrand in teren in minutul 56, in locul lui Essombe. Matei a pasat in extrema la Collins Fai, fundasul camerunez centrand perfect la Gnohere, care a marcat in minutul 74, profitand si de devierea unui fundas petrolist.

S-a terminat 2-0, o victorie concludenta atat ca scor, cat si ca joc, dinamovistii dominand teritorial partida.Echipa antrenata de Mircea Rednic are punctaj maxim pe teren propriu, cu 4 victorii in 4 partide si fara gol primit.

Cu aceasta victorie, Dinamo acumuleazq 16 puncte si urca pe locul 2 in clasament, fiind la egalitate de puncte cu FC Viitorul, dar echipa lui Gheorghe Hagi are un golaveraj mai bun.