Home » Fotbal, National » Fotbal, Liga 1: Steaua-ASA Targu Mures 0-1. Oaspetii urca pe primul loc in clasament

steaua bucuresti In etapa cu numarul 29, Steaua a intalnit pe Ghencea ASa Targu Mures, “derby”-ul surpriza a acestui sezon intre locul 1 si locul secund in clasamanet.

Prima ocazie apartine oaspetilor in minutul 7, cand N’Doye il gaseste cu o pasa inspirata pe Bumba dar acesta liber cu Arlauskis incearca o executie pretentioasa, lobul trecand peste poarta lituanianului. Steaua  rapsunde in minutul 24, dar sutul torpila a lui Alexandru Chipciu este respins in-extremis de Stancioiu.

In mintul 37 oaspetii deschis scorul dupa o faza fixa. Claudiu Voiculet executa o lovitura de colt pentru oaspeti, Ianis Zicu scapa de marcaj si marcheaza cu un sut cu stangul din 3 metri.

Dupa pauza, Steaua forteaza egalarea, avand mai multe ocazii la poarta lui Stancioiu, dar fara schimbare pe tabela de marcaj.

In minutul 81, are loc o faza controversata, Laslo Sepsi atinge din cadere mingea cu mana, in propriul careu, dar arbitrul Gaman lasa jocul sa continuie.

Se termina 1-0 pentr ASA Targu Mures, iar formatia oaspete urca pe primul loc in clasamentul Ligii 1 de fotbal, cu 2 puncte in fata Stelei.