Home » Fotbal, International » Fotbal: Liverpool se califica in semifinale, dupa un meci nebun pe Anfield. Vezi rezultatele din sferturile de finala Europa League, mansa retur

"FBL-EUR-C3-LIVERPOOL-DORTMUND" Meci de poveste pe Anfield, in returul sferturilor de finala Europa League, gazdele reusind calificarea in semifinale dupa ce au fost conduse cu 0-2 si 1-3. Echipa lui Mircea Lucescu se impune la scor pe teren propriu, calificandu-se in penultimul act al competitiei, cu 6-1 la general.

Seara cu multe goluri in returul sferturilor de finala Europa League, cel mai spectaculos meci fiind Liverpool – Borussia Dortmud, meciul tur terminandu-se nedecis 1-1. Nemtii au inceput in forta jocul retur, reusind doua goluri in primele 9 minute de joc, prin Mkhitaryan si Aubameyang. Ritmul de joc a fost ametitor, ambele formatii avand multe ocazii de gol, dar fara a schimba scorul pe tabela in prima repriza. Liverpool a inceput puternic partea secunda a jocului, marcand prin Origi in minutul 48. Dortmund reface avantajul de doua goluri, dupa golul lui Marco Reus, din pasa de exceptie a capitanului Mats Hummels. Gazdele au luptat in continuare, avand sa revina in mod incredibil. Mai intai, Coutinho reuseste un gol superb cu un sut la coltul lung din afara careului, iar Mamadou Sakho avea sa egaleze scorul, dupa o o reluare cu capul din interiorul careului mic. Oaspetii pareau ca vor rezista pana la final, dar Liverpool avea sa marcheze golul victoriei si al calificarii, tot cu o lovitura de cap, reusita de fundasul Dejan Lovren in primul minut de prelungiri.

Asadar o revenire spectaculoasa a echipei antrenate de Jurgen Klopp, antrenorul neamt invingandu-si astfel fosta echipa la care a antrenat.

Echipa pregatita de Mircea Lucescu s-a impus la scorul pe teren propriu, castigand partida cu 4-0, dupa ce castigase si partida tur, cu 2-1. De mentionat si un lucru mai rar intalnit intr-un meci de fotbal, fundasul Ricardo Fereirra de la Braga “reusind” doua autogoluri intr-un singur meci.

A fost si un meci care a avut nevoie de prelungiri, dupa ce Athletic Bilbao s-a impus cu 2-1 la Seviila.  Totusi, Sevilla avea sa se impuna la loviturile de departajare, cu 5-4.