Home » Fotbal, International » Fotbal, play-off UCL: Prea mici pentru un razboi atat de mare! Steaua- Manchester City 0-5 (0-2)

steaua manchester city 0-5 In prima mansa a play-off-ului UEFA Champions League, Steaua a pierdut fara drept de apel in fata unui “gigant” al fotbalului mare, Manchester City marcand 5 goluri in deplasare.

A fost un duel total disproportional, echipa engleza fiind la cu totul alt nivel. Totusi, prima ocazie a apartinut Stelei, sutul lui Stanciu trecand putin pe langa poarta lui Cabballero.

A urmat un adevarat “recital” al echipei antrenate de Pep Guardiola, “cetatenii” practicand un fotbal de calitate.

In minutul 8, Muniru faulteaza aiurea in careu si arbitrul Daniele Orsato arata lovitura de pedeapsa. Aguero a executat, dar Nita a intervenit remarcabil si trimite mingea in lateral. Pericolul nu a fost indepartat, Nolito trimitand din prima, mingea stergand bara transversala.

Oaspetii au continuat sa joace ofensiv si au deschis rapid scorul, in minutul 13. A fost o greseala in defensiva a lui Tosca, Sterling recupereaza mingea si ii trimite lui David Silva care marcheaza cu un sut la coltul lung din interiorul careului.

Presiunea oaspetilor i-a zapacit pe stelisti, Enache faultand si el in careu in minutuol 20. Si cea de-a doua lovitura de pedeapsa a fost executata de Aguero, argentinianul preferand de aceasta data un sut in forta. Nita a fost batut, dar mingea trece peste poarta si Steaua ramanea la doar un gol in spatele oaspetilor. Aguero avea sa se revanseze in minutul 41, cu un sut plasat de la marginea carelui, dupa o pasa superba reusita de Sterling. Acesta avea sa fie si scorul la pauza, unul acceptabil tinand cont de desfasurarea jocului.

Dupa pauza a venit macelul, gazdele incasand alte 3 goluri.   A fos randul lui Kevin De Bruyne sa trimita o pasa exceptionala, Nolito marcand dupa ce l-a driblat pe Nita. Gazdele pareau ca nu mai au suflu pe final, Aguero reusind sa mai marcheze doua goluri.

Asadar, Manchester City se impune de o maniera categorica pe Arena Nationala, avand asigurata calificarea in grupele Champions League. Nu se pune nici in gluma problema calificarii, meciul din retur fiind doar de palmares.

Chiar si in conditiile in care Steaua a pierdut cu 0-5 pe teren propriu, au fost jucatori care au avut evolutii foarte bune. Gabriel Tamas a fost cel mai sigur fundas al gazdelor, iar in ofensiva  Adi Popa a fost singurul care a avut, in cateva randuri, aceeasi viteza cu jucatori adversi. Cu toate ca a primit 5 goluri, Florin Nita a avut cea mai buna evolutia din tabara Stelei, cu numeroase interventii providentiale.

Rezultatul din aceasta seara ne-a aratat ca Liga 1 este o gluma proasta, nivelul campionatului intern fiind foarte slab. Steaua a incercat, dar nu a avut nicio sansa in fata unei echipe de o calitate extraordinara, care a atacat de la inceput si pana la fluierul final.

Steaua – Manchester City   0-5 (0-2)