Home » Fotbal, International » Fotbal, playoff Europa League: Unii rateaza, altii marcheaza! Steaua-Rosenborg 0-3 (0-0)

steaua rosenborg Steaua a pierdut in prima mansa cu formatia norvegiana Rosenborg, toate cele 3 goluri ale nordicilor fiind marcate in repriza secunda.

Steaua a jucat pe Arena Nationala, joi seara, in prima mansa a fazei playoff Europa League, adversara fiind formatia norvegiana Rosenborg.

Stelistii au jucat ofensiv, au avut numeroase ocazii, dar nu au reusit sa marcheze. In prima repriza, Muniru (min.19) si Filip (min.24) l-au incercat pe portarul oaspetilor, Hansen. Un minut mai tarziu, Papp incearca o executie pretentioasa, un calcai, dar din nou portarul nordicilor este atent. In minutul 26, Muniru il mai incearca odata pe Hansen, cu un sut de la 16 metri, dar si de aceasta data norvegianul intervine salvator. Nordicii au stat ordonati in aparare, preferand sa raspunda doar pe contraatac. Prima repriza s-a incheiat fara gol marcat, dar jocul a avut un ritm alert, placut ochiului.

Repriza secunda avea sa fie inca una de cosmar pentru ros- albastrii, cu 3 goluri marcate de nordici.

Scenariul a fost acelasi, cu stelistii fortand in ofensiva, in timp ce scandinavii au raspuns tot pe contraatac. Tosca si Papp au avut doua oportunitati, dar fara a puncta pe tabela. Golul a venit in minutul 61, dar nu in poarta norvegienilor, ci in poarta stelistilor. Muniru greseste in defensiva, iar Mikkelsen nu iarta si marcheaza cu un sut la coltul lung. Gazdele raspund 3 minute mai tarziu, cand Chipciu a patruns in careu si a sutat la coltul lung, dar mingea a lovit stalpul stang al portii lui Hansen.

Daca stelistii s-au intrecut in ratari, scandinavii au marcat iar, in minutul 67, Helland trimitand precis  tot la coltul lung. Steaua a incercat in continuare sa marcheze, dar ratarile au continuat. Tade a avut o buna oportunitate in minutul 70, sutul sau de la 3 metri nefiind cadrat pe poarta. Inca o data zicala “unii rateaza, altii marcheaza” s-a adeverit, nordicii inchizand tabela la 0-3, in cel de-al treilea minut de prelungiri. Cojocaru a respins la prima actiune a nordicilor, dar Jensen trimite apoi la coltul lung, de aceasta data imparabil.

Partida s-a incheiat dupa 7 minute de prelungiri, cu victoria la scor a norvegienilor. O infrangere aparent nemeritata a Stelei, dar fotbalul se joaca intotdeauna pe goluri, nu pe ocazii.

Cealalta formatie din Romania care a jucat in faza playoff, Astra Giurgiu, a invins cu 3-2 pe AZ Alkmaar, dupa ce olandezii au condus cu 2-0 in minutul 13.