Home » Fotbal, International » Fotbal, Preliminarii C.E. 2016: Slovenia reuseste scorul zilei. Vezi rezultatele partidelor disputate vineri, 27.03.2015

slovenia fotbal Vineri, 27 martie, s-a disputat etapa a-V-a in grupele, C, E si G, scorul zilei fiind reusit de Slovenia, in partida de pe teren propriu cu statul San Marino.

Slovenii au marcat doar un gol in prima repriza, dar oaspetii au cedat total in repriza secunda, primind 5 goluri.  O alta victorie categorica s-a inregistrat in Liechtenstein, gazdele pierzand cu un neverosimil 0-5 in fata Austrei. Si Anglia a avut o seara reusita, dupa victoria de “acasa” in fata Lituaniei cu 4-0. De mentionat ca atacantul lui Tottenham, tanarul Harry Kane a marcat la debutul sau la nationala, marcand dupa un minut de la intrarea sa in teren.

A fost si o partida cu evenimente neplacute, jocul dintre Muntenegru si Rusia fiind intrerupt de doua ori. Mai intai, in primul minut de joc, portarul Igor Akinfeev a fost lovit de o torta, partida fiind intrerupta o jumatate de ora. In minutul 66, Shirkov executa slab o lovitura de pedeapsa iar portarul gazdelor respinge decisiv. Dupa acea faza, rusii au beneficiat de o aruncare de la margine, iar din tribune s-a aruncat cu diverse obiecte. S-a incins apoi un “meleu” intre jucatorii ambelor formatii. arbitrul Deniz Aytekin oprind jocul pentru a doua oara. Partida nu s-a mai reluat, iar formatia gazda risca sa piarda partida la “masa verde”.

Iata rezultatele inregistrate in etapa a-V-a in preliminariile Campionatul European 2016:

Macedonia – Belarus   1-2 (1-1)

Slovacia – Luxemburg   3-0 (3-0)

Spania – Ucraina   1-0 (1-0)

Anglia – Lituania   4-0 (2-0)

Slovenia – San Marino   6-0 (1-0)

Elvetia – Estonia   3-0 (2-0)

Liechtenstein – Austria   0-5 (0-2)

Moldova – Suedia   0-2 (0-0)