Home » Fotbal, International » Fotbal, Premier League: Rezultatele si marcatorii de Boxing Day

Fotbal, Premier League: Rezultatele si marcatorii de Boxing Day

boxing day Conform traditiei, in Premier League se disputa etapa de campionat in fiecare an pe 26 decembrie.

In primul joc al etapei cu numarul 18, Chelsea s-a impus pe teren propriu in fata formatiei West Ham, goluriile fiind marcate de fundasul Terry si atacantul Diego Costa. Cu aceasta reusita, Costa ajunge la 13 goluri marcate in Premier League, cu unul mai putin decat golgheterul Sergio Aguero, cu mentiunea ca argentinianul este accidentat si va mai pierde cateva etape.

Urmaritoarea in clasament, Manchester City si-a pastrat distanta de 3 puncte in urma lui Chelsea, dupa victoria in deplasare la formatia West Bromwich Albion, “cetatenii” conducand cu 3-0 inca din minutul 34. Pentru City au punctat Fernando, Yaya Toure (penalty) si David Silva, golul de onoare pentru gazde fiind  marcat de Ideye in minutul 87.

Si Manchester United isi continua seria de victorii, reusind sa se impuna cu 3-1 pe Old Traford in partida cu Newcastle. Rooney a reusit dubla, in minutele 23 si 36, iar olandezul van Persie a marcat ultimul gol pentru echipa lui van Gaal.  Cu aceasta reusita, Manchester United ajunge la 11 victorii conecutive de Boxing Day.

Iata rezultatele inregistrate in campionatul Angliei, de Boxing Day:

Chelsea – West Ham   2-0 (1-0)

Terry ’31, Diego Costa ’62

Burnley – Liverpool   0-1 (0-0)

Sterling ’62

Crystal Palace – Southampton   1-3 (0-1)

Dann ’86 – Mane ’17, Bertrand ’48, Alderweireld ’53

Everton – Stoke   0-1 (0-1)

Krkic ’38 (penalty)

Leicester – Tottenham   1-2 (0-1)

Ulloa ’48 – Kane ’1, Eriksen ’71

Manchester United – Newcastle   3-1 (2-0)

Rooney ’23, ’36, van Persie ’53 – Cisse ’87

Sunderland – Hull   1-3 (1-1)

Johnson ’1 – Ramirez ’32, Chester ’51, Jelavic ’90

Swansea – Aston Villa   1-0 (1-0)

Sigurdsson ’13

West Bromwich Albion – Manchester City   1-3 (0-3)

Ideye ’87 – Fernando ’8, Yaya Toure ’13 (penalty), Silva ’34

Arsenal – QPR   2-1 (1-0)

Sanchez ’37, Rosicky ’65 – Austin ’79 (penalty)

Sursa foto: Reuters

Etichete:, , , , , , , , ,

1 Comment for “Premier League: Manchester City-Norwich 7-0. Pantilimon titular in poarta “cetatenilor””

1. ce-au ajuns si baietii astia de la united?!!!!