Home » Fotbal, International » Fotbal: Rezultatele din meciurile amicale intertari, 30 mai. Anglia si Spania, victorii asteptate

Anglia - Peru 3-0 Vineri seara si sambata dimineata, 30-31 mai, s-au disputat 10 partide amicale, fiind implicate si 8 echipe ce vor fi prezente la Campionatul Mondial din Brazilia.

Cu sanse mici la o prezenta notabila la Cupa Mondiala, Honduras a pierdut in fata Turciei, iar Iran a remizat cu Angola. Anglia (foto) a trecut cu scorul de 3-0 de Peru, golurile fiind marcate de Daniel Sturridge (’32), Gary Cahill (’65) si Phil Jagielka (’70).

Si detinatoarea Cupei Mondiale in exercitiu, Spania, s-a impus aseara cu 2-0 in fata Boliviei, Fernando Torres marcand din penalty in minutul 54, dupa 11 luni de absenta de la echipa nationala. Celalalt gol pentru campioana mondiala si europeana a fost marcat de Andres Iniesta in minutul 84.

Intr-un meci cu ambele echipe calificate la Cupa Mondiala, Bosnia-Hertegovina a invins Coasta de Fildes cu 2-1, ambele goluri pentru bosniaci fiind marcate de Edin Dzeko (’17, ’53). Pentru Coasta de Fildes a marcat Didier Drogba, in primul minut de prelungire al meciului.