Home » Fotbal, International » Fotbal: Sevilla, 3 trofee consecutive de Europa League! Liverpool-Sevilla 1-3 (1-0)

sevilla europa league 2016 Desi a fost condusa cu 0-1 dupa primele 45 de minute, Sevilla a avut o repriza secunda de vis, castigand finala cu 3–1, devenind astfel prima echipa din istoria competitiei care se impune de 3 ori consecutiv.

Miercuri seara, pe stadionul St. Jakob-Park din Basel, s-a disputat finala Europa League, dintre Liverpool si Sevilla. Au fost doua reprize total diferite, prima apartinand lui Liverpool, in timp ce mitanul secund a fost dominat categoric de echipa iberica.

Sturridge a deschis scorul in minutul 35, cu o executie superba, sutul sau plasat invingandu-l pe Soria.

Sevilla a fost de neoprit in repriza secunda, dominandu-si total adversarul. Gameiro a egalat imediat dupa pauza, din 3 metri, beneficiind de o centrare perfecta a lui Mariano. Atacantul a mai avut doua bune oportunitati, dar nu a reusit sa modifice tabela. Jucatorii antrenati de Unai Emery au avut o pofta nebuna de joc, iar capitanul Jorge Andujar Moreno (Coke) a reusit dubla, in minutele 64 si 70. Liverpool nu a mai avut raspuns, victoria revenind pe merit formatiei iberice cu 3-1.

Sevilla bifeaza si un record, de a castiga de 3 ori consecutiv acest trofeu, dupa ce a reusit dubla in anii 2006 si 2007. De mentionat ca Sevilla a reusit sa castige 3 trofee consecutive de Europa League sub conducerea aceluiasi antrenor, Unai Emery.

Liverpool – Sevilla   1-3 (1-0)
Strurridge ’35 – Gameiro ’46, Coke ’64, ’70

Liverpool: Mignolet, Clyne, Lovren, K. Toure (Benteke ’83), Moreno, Milner, Can, Lallana (Allen ’73), Firmino (Origi ’69), Coutinho, Sturridge. Rezerve: Ward, Henderson, Lucas, Skrtel. Antrenor: Jurgen Klopp

Sevilla: Soria, Mariano, Rami (Kolodzieczak ’78), Carrico, Escudero, Krychowiak, Nzonzi, Coke, Banega (Cristoforo ’90+3), Vitolo, Gameiro (Iborra ’89). Rezerve: Sergio Rico, Pareja, Konoplyanka, Llorente. Antrenor: Unai Emery.