Home » Fotbal, International » Fotbal: Situatie inedita in Cupa Africii pe Natiuni! Guineea, calificata in sferturi prin tragere la sorti

cupa africii pe natiuni Grupa D a fost pe departe cea mai echilibrata din Cupa Africii la fotbal, cea de-a doua echipa calificata in sferturile de finala fiind desemnata prin tragere la sorti.

Situatie mai rar intalnita la un Turneu Final, doua echipe aflate la egalitate, atat la puncte cat si la golaveraj, au fost departajate intr-un mod mai  rar intalnit, prin tragere la sorti. O situatie ce depaseste granita terenului de fotbal, lasata pe mana norocului…

In grupa D, Coasta de Fildes a terminat pe primul loc, avand 5 puncte dupa 3 etape, o victorie si doua egaluri. De fapt, a fost si singura victorie a grupei, din 6 partide disputate, incheiata si aceea la limita, cu 1-0. Toate celelalte 5 partide din aceasta grupa s-au incheiat cu scorul de 1-1, Guineea si Mali acumuland fiecare cate 3 puncte si terminand grupa cu golaverajul identic, de 3 goluri marcate si 3 primite.

Joi, 29 ianuarie, la hotelul din Malabo, cele doua tari au avut cate un reprezentant la tragerea la sorti pentru a se decide si cea de-a doua echipa calificata in sferturi din grupa D. Presedintele Asociatie de Fotbal din Mali a fost cel care a extras primul, chiar cu locul 3 pentru tara sa, cel care a adus instantaneu eliminarea echipei sale din Cupa Africii pe Natiuni 2015, ce se desfasoara in Guineea Ecuatoriala.

Este pentru a doua oara in 30 de editii ale Cupei Africii, cand o echipa trece de faza grupelor dupa o tragere la sorti. Precedanta departajare a avut loc in 1988, cand Algeria a fost extrasa din urna in dauna Coastei de Fildes.

In sferturile de finala ale Cupei Africii, Guineea va intalni castigatoarea grupei C, Ghana, partida avand loc pe 1 februarie.