Home » Fotbal, International » Fotbal: Steaua si Astra au pierdut in prima etapa! Vezi rezultatele si marcatorii din grupele Europa League, 15.09.2016!

osmanlispor-steaua-europa-league Astra si Steaua au pierdut in primul meci din faza grupelor Europa League, in timp ce echipa lui Mircea Lucescu a revenit spectaculos, castigand cu 4-3, dupa ce a fost condusa cu 3-0.

Cele doua echipe din Liga 1 au pierdut in primul meci din faza grupelor Europa League. Astra a pierdut pe Arena Nationala, cu 2-3, in fata formatiei Austria Viena. Oaspetii au deschis scorul din lovitura de pedeapsa (min.16), Astra egaland prin Alibec doua minute mai tarziu. Oaspetii au condus la pauza cu 2-1, prin reusita extraordinara a lui Kevin Friesenbichler, un sut din prima peste portarul Silviu Lungu, dupa o pasa a lui Grunwald de la mijlocul terenului. In repriza secunda, echipa austriaca reusit si golul 3, prin Grunwald, din lovitura libera. Sapunaru a redus din diferenta in minutul 74, marcand cu capul din 6 metri, din centrarea lui Budescu. Desi Rotpuller, de la echipa oaspete, a fost eliminat in minutul 79, Astra nu a mai reusit sa marcheze pana la final partidei.

Steaua a jucat in deplasare, in prima etapa, la echipa turca Osmanlispor. In ultimul minut de prelungire din prima repriza, Enache il loveste cu capul pe Ndiaye si primeste direct cartonasul rosu. Steaua nu a mai contat in repriza secunda, iar turcii reusesc sa marcheze de doua ori. Raul Rusescu a evoluat pentru gazde in ultimele 15 minute de joc, dar nu a avut nicio ocazie de gol. In celalalt meci din grupa Stelei, Villarreal s-a impus cu 2-1, pe teren propriu, in fata formatiei FC Zurich.

Echipa antrenata de Mircea Lucescu, FC Zenit Saint Petersburg, a reusit revenirea serii, castigand in deplasare la Maccabi Tel-Aviv, cu 4-3, dupa ce a fost condusa cu 3-0 in minutul 70. Golul victoriei a fost marcat in cel de-al doilea minut de prelungire, de Luka Djordjevic.