Home » Handbal, International » Franta, prima finalista a Campionatului European din Danemarca

Franta, prima finalista a Campionatului European din Danemarca

franta finalista CE 2014 handbal masculin In prima semifinala, Franta a reusit sa se impuna in fata Spaniei cu scorul de 30-27, extrema dreapta Luc Abalo si portarul Cyril Dumoulin fiind performerii serii pentru campioana olimpica.

In  prima repriza s-au intalnit Franta si Spania, campioana olimpica, cea care a castigat grupa principala 2, contra campioanei mondiale. Spania a avut o aparare ordonata in prima repriza, campionii mondiali conducand la pauza cu 14-12. In repriza secunda, francezii si-au intrat in ritmul lor caracteristic in faza ofensiva, Spania punand probleme, in special prin Joan Canellas, interul stanga marcand 10 goluri in aceasta partida. Dar Franta a gestionat mai bine finalul de joc, Abalo (8 goluri) fiind de neoprit de apararea spaniola, Cyril Dumoulin apara la ultimul atac al ibericilor si campioana olimpica se califica si in finala campionatului european.

Adversara Frantei se decide la aceasta ora, intre Danemarca (campioana europeana in exercitiu) si Croatia.