Home » Handbal, International » Germania este noua campioana europeana de handbal masculin: Germania-Spania 24-17 (10-6)

Germania campioana europeana handbal masculin In finala Campionatului European de handbal masculin, Germania a trecut categoric de Spania, ibericii marcand doar 6 goluri in prima repriza.

Duminica seara s-a disputat ultimul meci al Campionatului European de handbal masculin, desfasurat in Polonia, intre Germania si Spania. A fost un duel intre tinerete si experienta, nemtii avand cel mai tanar lot de la acest turneu final.

Totusi, asta nu s-a vazut in finala, nemtii dominandu-si categoric adversarul. Cu o aparare de “fier” si un portar in mare forma, nemtii au condus in permanenta, primind doar 6 goluri in 30 de minute. A fost si meritul lui Andreas Wolf, care a inchis de multe ori poarta echipei sale, avand un procentaj de 50 la suta in prima repriza.

Cursul jocului a fost in mare parte la fel si in repriza secunda, cu Germania superioara la linia de noua metri si in aparare, iar Spania avand dificultati in a gasi drumul spre gol. Andreas Wolf a continuat cu paradele exceptionale, iar Germania s-a distantat la 7 goluri in minutul 44, 16-9. Ibericii nu au mai putut intoarce soarta partidei, iar nemtii se impun cu 24-17. Kai Hafner a fost cel mai bun marcator al intalnirii, cu 7 goluri marcate, in timp ce Entrerrios Rodriguez a marcat de 5 ori pentru Spania.

Este pentru a doua oara in istorie cand Germania cucereste titlul european la handbal masculin, precedentul trofeu fiind obtinut in anul 2004.