Home » Baschet, International » Golden State Warriors s-a impus in primul joc al finalei NBA

Golden State Warriors s-a impus in primul joc al finalei NBA

golden state warriors cleveland cavaliers Primul joc, din cele 7 posibile in finala NBA, a fost adjudecat de echipa gazda, Golden State reusind victoria dupa o repriza de prelungiri.

Joi seara (vineri dimineata in Romania) s-a disputat primul joc al finalei NBA 2015, dintre Golden State Warriors si Cleveland Cavaliers.

Golden State, din postura de echipa gazda, a inceput mai greoi partida, permitandu-i lui LeBron James sa-si faca jocul ofensiv. Cleveland a dominat categoric in primul sfert, avand si 14 puncte avantaj, 29-15, LeBron fiind omul inceputului de meci, cu 12 puncte marcate in primele 12 minute de joc. Gazdele au avut si un joc slab in ofensiva, cu un procentaj  la aruncari de doar 29 la suta .

In sfertul 2, “razboinicii” isi revin in ofensiva, iar Stephen Curry resuste cosul egalizator de 3 puncte, 33-33, dar si cosul care le-a adus pe gazde in avantaj, 36-33. “Cavalerii” nu s-au pierdut cu firea si au terminat cu 3 puncte avantaj la pauza, 51-48.

Desi oaspetii au condus aproape tot sfertul 3, la sfarsitul celor 12 minute scorul era egal, 73-73. In sfertul 4 s-a mers cap la cap, iar cele 48 de minute regulamentare s-au terminat la egalitate, 98-98.

In repriza de prelungiri, antrenorul gazdelor a mutat strategic, aliniind un prim 5 mai mobil, scotandu-l din teren pe pivotul Andre Bogut. Mutarea s-a dovedit inspirata, gazdele dominand aceasta repriza. A fost si un eveniment neplacut la formatia din Cleveland, coordonatorul de joc Kyrie Irving accidentandu-se serios cand gazdele aveau 4 puncte avantaj. Coordonatorul de joc a parasit terenul dupa un joc bun, cu 23 de puncte, 7 recuperari si 6 pase decisive. Oaspetii n-au mai reusit sa tina ritmul impus de gazde, marcand doar doua puncte in aceste 5 minute de joc. Asadar, Warriors se impune cu 108-100 si conduce cu 1-0 la general.

De mentionat si efortul lui LeBron James, “regele” fiind “motorul” oaspetilor, cu 44 de puncte marcate, 8 recuperari si 6 pase decisive. De la gazde s-au remarcat in ofensiva “fratii splash” Stephen Curry cu 26 de puncte si Klay Thompson cu 21. A contat si ajutorul lui Andre Iguodala, aceste marcand 15 puncte din postura de rezerva.

Urmatorul joc al finalei se va disputat tot la Golden State, duminica, 7 iunie.

Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers   108-100 (19-29, 29-22, 25-22, 25-25, 10-2 in prelungiri)

Etichete:, , , , , , , , , , , ,